Gara e Dakarit, piloti aksidentohet për vdekje
Transmetuar më 12-01-2020, 17:30

Piloti portugez Paulo Goncalves vdiq  pas një përplasjeje gjatë Dakar Rally në Arabinë Saudite.

Piloti 40-vjeçar  pësoi aksident fatal pas 276 kilometrave (171 milje) të fazës së shtatë.

Një deklaratë nga organizatorët thuhet se ai u deklarua i vdekur në spital pasi shkoi atje në gjendje kome dhe pësoi një atak kardiak.

“I gjithë karavani i Dakarit shpreh ngushëllimet e sinqerta për miqtë dhe familjen e tij," thuhet në deklaratë.

Gara e njohur dikur si Rally Paris-Dakar, po mbahet për herë të parë në Arabinë Saudite, pasi ka kaluar një dekadë në Amerikën e Jugut pas një kalimi nga rruga origjinale e Afrikës së Saharanit për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Një numër i motoçiklistëve, shoferëve dhe ekuipazhit – përfshirë kampionin botëror në Formula 1 Fernando Alonso – garojnë në automjete të ndryshme me mbi 12 faza.

Goncalves, kampioni  i tubimeve botërore të vitit 2013, po merrte pjesë në Rally e tij të 13-të dhe ishte kandidati i dytë i Marc Coma, pesë vjet më parë.

Me  Rally Team Hero Motorsports Team, ai kishte qenë në vendin e 46-të, duke arritur në fazën e shtatë nga Rijadi në Wadi Al Dawasi.

Një helikopter mbërriti tetë minuta pasi organizatorët u njoftuan për përplasjen, por portugezi nuk ia doli të mbijetonte pasi u transportua në Spitalin Layla.

Goncalves është konkurrenti i parë që vdes gjatë garave që kur humbi jetën kalorësi polak i motorëve Michal Hernik në Argjentinë në vitin 2015./NOA.al

Loading...
Loading...