Mijëra shqiptarë strehohen në Kosovë, Haradinaj apel për ushqimet dhe sendet e nevojshme
Transmetuar më 29-11-2019, 11:59

Kosova ka pritur mijëra shqiptarë për t’i strehuar në këto ditë të vështira që po kalon vendi ynë, pasi me qindra banesa kanë dalë jashtë funksionit dhe janë të pabanueshme pas tërmetit katastrofik të 26 nëntorit që goditi Shqipërinë.

Pëmes një postimi në rrjetin e tij social Facebook, kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj shprehet se të gjitha veprimet ndër-institucionale që Kosova ka ndërmarrë pas tërmetit me pasoja tragjike në Shqipëri, kanë qenë të koordinuara dhe në bashkëveprim me të gjitha palët.

“Në këto momente, në Kosovë kanë arritur mijëra persona nga Shqipëria, të cilët po evidentohen dhe po strehohen qoftë në baza individuale, qoftë në mënyrë të organizuar institucionale. Përkitazi për këtë, ne kemi mobilizuar të gjitha mekanizmat e nevojshëm për të menaxhuar situata të kësaj natyre.

Tashmë Kampi Inovativ Trajnues Kosovaro – Gjerman në Prizren është mbushur në të gjitha kapacitetet që ka dhe jemi duke u angazhuar në evidentimin e personave dhe ofrimin e strehimit. Andaj, për t’i evituar të gjitha konfuzionet për këtë mobilizim qytetar të ofrimit të ndihmës dhe grumbullimin e ushqimeve, ju bëjë apel të gjithëve që ushqimin dhe materialet e tjera të nevojshme, t’i dërgojnë në Kazermën e FSK-së në Prizren dhe pastaj ato do të delegohen në mënyrë të kujdesshme dhe të kontrolluara në vendet ku ka nevojë.

Edhe njëherë, angazhimi ynë që nga dita e parë pas kësaj fatkeqësie ka qenë institucional dhe i koordinuar dhe kësisoj duhet t’i menaxhojmë edhe veprimet vullnetmira të qytetarëve tanë!”, shkruan Haradinaj./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...