Çaji bimor i duhur për tu mbrojtur nga sëmundjet sezonale bazuar në shenjën e zodiakut
Transmetuar më 16-11-2019, 11:38

Për të gjithë ne ekziston çaji bimor i duhur për tu mbrojtur nga sëmundjet sezonale, dhe mund të jetë e dobishme ta njohim bazuar në shenjën tonë zodiake.

Pijet e nxehta në përgjithësi, mund të na ndihmojnë të luftojmë sëmundjet e para sezonale, por për të zgjedhur atë të përsosurin, duhet të kontrolloni shenjën tuaj të horoskopit.

Sipas shenjës sonë të zodiakut, ekziston një çaj bimor i caktuar që mund të na ndihmojë, më mirë se të tjerët. Le të shohim nëse çaji ynë bimor i preferuar është në përputhje me shenjën tonë të zodiakut.

Dashi

Ata nuk pëlqejnë kryesisht çajrat bimor, por meqë kemi zbuluar çajin e kuq, gjithçka ndryshon. Është një antioksidant dhe shpesh shoqërohet nga copa të vogla frutash ose kanelle. Kryesisht blihet në farmaci.

Demi

Ato perfekte për shenjën e demit, janë çajrat çlodhëse. Edhe kjo shenjë nuk i pëlqen veçanërisht çajrat bimorë, por në ditët e ftohta nuk ju bën keq një pije e nxehtë. Ata që përmbajnë limon, livando dhe padyshim që kamomili duhet të kërkohet.

Binjakët

Ata që lindin nën shenjën e binjakëve, mendojnë se kanë nevojë për çajra bimorë me veti që kundërshtojnë plakjen, pra antioksidantë. Ju pëlqen të mësojnë në lidhje me përfitimet e bimëve të ndryshme dhe pasi kanë njohur Manaferrat nuk i lënë më ato dhe i kërkojnë në të gjitha çajrat.

Gaforrja

Ju pëlqen të pini një çaj bimor të nxehtë në mbrëmje i mbështjellë me batanije ndërsa shikoni një film në televizion, dhe është momenti juaj i preferuar i ditës. Preferoni ato të ëmblat ose ato që shkojnë mirë me një lugë çaji mjaltë. Ju nuk i kushtoni shumë vëmendje vetive të secilit çaj bimor, por më shumë shijes së tyre.

Luani

Për të marrë një çaj bimor, ajo duhet të paraqitet në një mënyrë të rëndësishme, në një filxhan që ka vlerë për ju, ose që është në modë. Nuk ju intereson shija, ju pëlqejnë gjithashtu ato të hidhurat, të cilat përmbajnë hithra.

Virgjëresha

Ju me të vërtetë kënaqeni duke pirë çajra bimorë dhe para se të zgjidhni një, studioni të gjitha vetitë e asaj pije. E preferuara juaj është kopra që gjithashtu ju ndihmon të "tretni" ditën që sapo përfundoi, sepse zakonisht i pini ato në mbrëmje para televizionit.

Peshorja

Ata që janë në ekuilibër zgjedhin çajra bimorë me shije me lule, të ëmbla dhe shumë aromatike. Të tjerat që preferoni janë ato që përmbajnë kanellë, livando ose trëndafil.

Akrepi

Ju zemëroheni shumë gjatë ditës dhe më pas në mbrëmje i jepni vetes një çaj bimor relaksues, që preferoni të përmbajë nenexhik, dhe gjithashtu mund ta kombinoni me kamomil.

Shigjetari

Ju preferoni ato me fruta dhe çajrat bimorë mbi ju kanë një efekt të mrekullueshëm, si për trupin ashtu edhe për mendjen.

Bricjapi

Përgatitni çajrat bimorë që merrni vetë sepse nuk u besoni atyre që tashmë janë të paketuar. Ai që preferoni përmban aromat e agrumeve.

Ujori

Ju keni një qilar plot çajra bimorë, sepse vërtet ju pëlqejnë shumë. Një që ju pëlqen më së miri është bërë nga limoni dhe xhenxhefili, dhe nëse shtoni pak mjaltë, është gjithashtu e përsosur për të luftuar sëmundjet e para sezonale.

Peshqit

Mos studioni vetitë e bimëve të ndryshme, por gjithmonë mund të zgjidhni atë të duhurin për ju. Çaji jeshil jasemini nuk mund të mungojë në qilar. Kur pini çajin tuaj bimor gjithmonë është në një filxhan që ka një vlerë shumë personale për ju./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...