Njihuni me bretkosën e shiut, fryhen si tullumbac kur “mërzitet”
Transmetuar më 14-11-2019, 15:17

Forma e rrumbullakët, këmbët e shkurtra dhe sytë e zgjatur. Është bretkosa e shiut, një amfib tipik i Afrikës së Jugut.

Emri i saj rrjedh nga fakti se kjo bretkosë del nga toka e lagur për shkak të shirave. Këto bretkosa në fakt jetojnë për shumicën e kohës nën tokë, në savanë dhe në shkretëtirat e nxehta.

Nëse ato shqetësohen fryhen me ajër duke lëshuar një tingull karakteristik që tmerron grabitqarët e saj. Në fund, fytura e saj karakteristike është që duket se trishtuar dhe e zhgënjyer./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...