“Një rast unik në botë”, foshnja lind 117 ditë pas vdekjes së trurit të nënës së saj
Transmetuar më 08-11-2019, 10:25

Ata thonë se zemra e një nëne është aq e thellë sa një humnerë; ajo e Evës, mjekët e së cilës kishin konstatuar vdekjen e trurit, vazhdoi të rrahë, artificialisht, për 117 ditë, vetëm për vajzën e saj, duke i ofruar fëmijës së saj dhuratën më të çmuar, jetën.

Quhet Eliska dhe është quajtur "fëmija mrekulli"; çështja e saj, sipas ekipit të mjekëve që vëzhguan natën dhe ditën e saj, është unike në llojin e saj, e destinuar të hyjë në librat shkollorë mjekësorë.

Ka rreth 20 episode të ngjashme në botë, por asnjë fëmijë duket se nuk ka arritur ndonjëherë të rritet kaq shumë dhe të mbijetojë kaq gjatë, pavarësisht vdekjes së trurit të nënës së saj.

Fati nuk ishte i mirë me Evën, e cila vdiq në atë që ishte ndoshta koha më e bukur e jetës së saj, ndërsa ajo ëndërronte fytyrën e fëmijës që mbante, dhe nuk mund ta shihte kurrë; ajo u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në një ditë prilli me shi.

Transportuar urgjentisht me helikopter, duke sfiduar kohën për të vazhduar të jetojë, lufta e saj, sapo mbërriti në spitalin e Brno, Çeki, u bë menjëherë ajo e mjekëve për ta shpëtuar. Sidoqoftë, çdo përpjekje ishte e kotë, dhe në të njëjtën mbrëmje Eva pushoi së marrë frymë vetë.

Një keqformim venoz në tru kishte shkaktuar një hemorragji cerebrale për të cilën mjekët nuk mund të bënin asgjë, por ajo që mund të bënin ishte të kujdeseshin për atë thesar të çmuar të mbajtur në bark, aq të brishtë sa të peshojë disa gramë, vetëm 250.

Eva ishte në mes të javës së 16-të të shtatëzënisë dhe ajo që shtrihej përpara ishte një sfidë pothuajse e pamundur për të fituar; për këtë arsye mjekët e qendrës së bashku me ata të Universitetit Masaryk kanë formuar një ekip të pakrahasueshëm të përbërë nga dhjetëra gjinekologë, anesteziologë dhe të tjerë, të bashkuar nga një mision i vetëm i dashurisë.

"Mjekët ishin në gjendje të mbanin në veprim organet e saj, veçanërisht zemra, mushkëritë dhe veshkat, duke monitoruar rritjen e fetusit. "Më 15 gusht, në një dhomë të lindjes shumë më e mbushur se zakonisht, u dëgjua e qara e një vajze të vogël e cila theu një heshtje të mbushur me shpresë dhe lotë. Me një peshë prej 2.130 gram deri në 42 cm në gjatësi, Eliska erdhi në botë dhe pas dy javësh ajo u mirëprit nga babai dhe vëllai i saj i madh në shtëpi./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...