Avioni spiun më i shpejtë në botë
Transmetuar më 06-11-2019, 15:07

Ekziston një avion i cili gjatë luftës së ftohtë, mund të fluturonte më lartë dhe më shpejtë nga kushdo tjetër.

Bëhet fjalë për ‘Lockheed SR-71’, një avion strategjik amerikan i cili ka shërbyer nga viti 1966 deri në vitin 1989.

I nisur si projekt top-sekret i CIA, ai njihej edhe si “Balckbird” (zogu i zi), për shkak të ngjyrës së tij.

Teksa kanë kaluar 55 vite, ky avion vijon të mbetet ende rekord në llojin e tij.

Në videon që noa.al sjell më poshtë mund të shihni pamje nga performanca e tij. /a.y/noa.al

Loading...
Loading...