Aeroplanmbajtësja bën manovra spektakolare në det
Transmetuar më 05-11-2019, 11:50

USS Gerald R. Ford, është aeroplanmbajtësja e parë me qëllim nuklear e marinës amerikane.

Me kosto 12.9 miliardë dollarë, ndërtimi i saj nisi në vitin 2005 dhe iu dorëzua marinës amerikane, në korrik të vitit 2017.

Me një peshë prej 100 mijë tonësh, dhe një urë të gjatë 337 metra, kjo është aeroplanmbajtësja amerikane e njëmbëdhjetë në shërbim.

E ushqyer me reaktor nuklear arrin një shpejtësi prej mbi 56 kilometër në orë, ajo transporton deri në 90 anije lufte, përveç dronëve dhe helikopterëve.

Ndër të tjera do të jetë edhe aeropolan mbajtësja e parë që do të katapiltojë avion jet me shtysë magnetike. Në videon më poshtë mund të shihni pamje nga manovrat e saj spektakolare në det. /a.y/noa.al/

Loading...
Loading...