Digjen fotografitë e mbretit të Spanjës: Vdekje barbonit
Transmetuar më 05-11-2019, 09:38

Një protestë e mbajtur gjatë së hënës në sheshin e Barcelonës në Spanjë, për të protestuar kundër vizitës së mbretit Felipe VI.

Manifestuesit të cilit ishin me mijëra bërtitën në kor “vdekje barbonit” dhe “as mbret dhe as frikë”.

Sovrani është në shënjestër të të pavarurve sidomos pas fjalimit të mbajtur në 3 tetor 2017.

Bëhet fjalë për fjalimin ku kërkoi që të garanotohet rendi kushtetues kundër tentativës së ndarjes së Katalonjës.

Pamje nga protesta mund të shikoni në fotogaleri. /a.y/noa.al/