Problemet me tiroidet ju shëndoshin? Ja si të humbni peshë
Transmetuar më 02-11-2019, 10:27

Gjendrat e tiroideve janë përgjegjëse për prodhimin e disa hormoneve që fuqizojnë metabolizmin tuaj. Këto hormone ulin gjithashtu nivelin e yndyrnave dhe kolesterolit të keq. Mosfunksionimi i tiroides shoqërohet me jo pak probleme, e ndër më shqetësueset për femrat mund të themi se është shtimi i peshës në mënyrë të pakontrolluar.

Çrregullimet hormonale shkaktojnë një sërë problemesh, por më poshtë do të njiheni me 6 mënyra si të mbani peshën nën kontroll nëse vuani nga tiroidet.

1.Hiqni dorë nga karbohidratet e thjeshta

Trupi juaj i përpunon karbohidratet e thjeshta shumë më të shpejtë sesa karbohidratet komplekse duke ju shkaktuar ndjesinë e urisë shumë më shpejtë se zakonisht . Zëvendësoni pijet me gaz, çdo ushqim që është përgatitur me miell të bardhë me tërshërë, oriz kaf lëngje natyrale etj.

2.Ushtrohuni rregullisht

3.Përdorni vaj kokosi

Shumë vajra përmbajnë acide yndyrore që nxisin shtimin në peshë dhe funksionin e ngadaltë të tiroideve. Vaji i kokosit, nga ana tjetër, përmban acide yndyrore që në fakt rrisin funksionin e tiroideve.

4.Përfshini frutat e thata në regjimin tuaj ushqimor

5.Përdorni vaj peshku

Shtojcat e vajit të peshkut përmbajnë acide yndyrore omega-3, të cilat përmirësojnë gjendjen e tiroideve joaktive.  Hulumtimet klinike kanë provuar se omega-3 redukton yndyrnat e grumbulluara në zonën e barkut./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...