Gripi tashmë ka mbërritur me vjeshtën, ja si të mbroheni nga ky virus
Transmetuar më 29-10-2019, 08:54

Gripi zakonisht fillon të mbërrijë në vendin tonë në tetor dhe simptomat e para që shfaqen janë dhimbje fyti dhe ethe. Virusi i gripit ndikon në sistemin e frymëmarrjes.

Ajo për të cilën mund të veproni janë simptomat, kështu që ju jepen anti-inflamatorë për të zvogëluar dhimbjet e muskujve dhe kyçeve dhe dhimbje koke, ose ilaçe për të ulur ethet.

Antiviralet ekzistojnë por administrohen vetëm nëse mund të shfaqen komplikime dhe të hyjnë në fuqi brenda 48 orëve të para pas shfaqjes së simptomave të para në lidhje me gripin.

Nëse gripi ju ka prekur tashmë mënyra më e mirë për tu rikuperuar është të pushojmë dhe të pimë shumë ujë dhe të konsumojmë ushqime të pasura me vitamina dhe minerale për të siguruar hidratimin.

Prandaj rekomandohen frutat dhe perimet që përmbajnë vitaminë C, të tilla si kivi, portokall, por edhe për specat dhe domatet, të cilat janë gjithashtu të dobishme për të parandaluar gripin./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...