Pse femrat janë më të acaruara në mëngjes
Transmetuar më 26-10-2019, 14:42

Mund të ketë një arsye të saktë se pse femrat janë më të acaruara në mëngjes dhe me zor zgjohen dhe për këtë shkenca rreket të japë një shpjegim.

Një studim amerikan i realizuar nga Duke University në Karolinën e Veriut, ka zbuluar se femrat kanë nevojë që të flenë më shumë se meshkujt.

Për këtë arsye mungesa e gjumit të plotë, bën që femrat të jenë të acaruara në mëngjes. Po ashtu seksi i brishtë është në rrezik edhe nga sëmundjet kardiake dhe dhimbje fizike kur nuk janë të çlodhura siç duhet.

Ndërsa për meshkujt studimi zbuloi se nuk i bën të acaruar gjumi i paktë, pasi rezultoi se ata arrijnë që të ruajnë qetësinë.

Këshilla e studiuesve është që të dremisin gjatë ditës nga 25 deri në 90 minuta. /a.y/noa.al

Loading...
Loading...