Mënyra efektive për të përshpejtuar rritjen e flokëve në mënyrë natyrale
Transmetuar më 17-10-2019, 00:42

Rënia e flokëve është një problem që prek shumë njerëz dhe ka shumë sugjerime se si të përshpejtohet rritja e tyre.

Shumë njerëz pyesin nëse rënia e flokëve është e lidhur me moshën. E vërtetë, por nuk varet vetëm nga kjo. Faktorët mund të ndryshojnë: jeta e parregullt, stresi, abuzimi me substanca të dëmshme, ushqimi i dobët, lodhja kronike, mangësi ushqyese ose probleme gjenetike.

Për të zgjidhur këtë problem, shpesh përdoren produkte kozmetike ose farmaceutike, por ato qartë përmbajnë kimikate dhe kushtojnë shumë. Këtu janë disa këshilla për të nxitur rritjen e flokëve me produkte absolutisht të natyrshme:

Ujë me qepë

Sigurisht që nuk është zgjedhja më e mirë në aspektin e aromës, por sigurisht që do të merrni përfitime të rëndësishme. Uji i qepëve karakterizohet nga prania e squfurit dhe rrit prodhimin e kolagjenit, gjë që bën të mundur përshpejtimin e rritjes së flokëve. Merrni 2 qepë dhe shtypini në një tas. Sapo të prodhohet uji i qepëve, vendoseni direkt në lëkurën e kokës dhe lëreni të veprojë për 15 minuta, pastaj pastrojeni tërësisht me ujë të ngrohtë.

Vezë

Flokët gjithmonë kanë nevojë për proteina, ndaj vezët janë një zgjidhje e shkëlqyer për shëndetin e tyre, sepse ato përmbajnë shumë proteina. Prandaj ato ushqejnë flokët për të përshpejtuar rritjen e saj. Përzieni dy të verdha veze me vaj ulliri, dhe pastaj aplikoni përzierjen në flokët tuaj. Lëreni për 30 minuta dhe shpëlajeni tërësisht me ujë të ftohtë.

Çaj jeshil

Ai përmban shumë antioksidantë, dhe është në gjendje për të parandaluar rënien e flokëve dhe për të nxitur rritjen. Aplikoni çajin e gjelbër të përgatitur drejtpërdrejt në flokë dhe lëreni përzierjen për rreth 1 orë përpara se ta shpëlani me ujë të ngrohtë.

Uji i patates

Ajo është e pasur me vitaminë A, vitaminë B dhe vitaminë C, duke nxitur rritjen e flokëve dhe mbajtjen e tyre të shëndetshme. Shtrydhni një patate me forcë për të marrë lëngun, dhe për ta aplikuar me ujë patate drejtpërsëdrejti në flokë, lëreni paketën për 15 minuta dhe laje mirë me ujë të ngrohtë.