Njihuni me sëmundjen që prek fëmijët në këmbë, duar dhe gojë, si ta kuroni
Transmetuar më 08-10-2019, 13:53

Me fillimin e vitit të ri shkollor, ne përballemi me sëmundje të ndryshme të fëmijëve, por si mund ta njohim dhe trajtojmë "Duart, këmbët, goja".

"Duart, këmbët, goja", është një sëmundje ekzantematike që prek më shumë fëmijët, dhe me vitin e ri shkollor që sapo filloi, sigurisht që është më mirë të pyesësh dhe të përpiqesh ta parandalosh.

Sëmundja manifestohet, siç tregon vetë emri, me puçra të mbushura me ujë ose qelb, kryesisht në zonën e duarve, këmbëve dhe gojës.

Ajo merret kryesisht nga fëmijët dhe mund të sjellë me vete pak ethe dhe rraskapitje. Kohëzgjatja mesatare është rreth 1 ose 2 javë.

Është një infeksion nga një virus, i cili kryesisht prek, në periudhën midis fundit të verës dhe vjeshtës.

Sëmundja, "Duart, këmbët goja”, transmetohet nga tështima dhe nga kontakti me objektet e kontaminuara. Gjithmonë është mirë të mbani mend të lani duart shumë mirë për të shmangur ndonjë sëmundje.

Periudha në të cilën sëmundja mund të transmetohet më lehtë është java e parë. Flluskat fillojnë të shfaqen brenda gojës, pastaj lëvizin në duar dhe këmbë. Sidoqoftë, ekziston një ndjenjë rraskapitje, ethe dhe dhimbje barku, ku mund të shfaqen të gjitha simptomat apo edhe vetëm një.

Shërimi bëhet brenda rreth një jave, padyshim që në shfaqjen e simptomave të para është gjithmonë mirë të kontaktoni një mjek për të kërkuar konfirmimin e diagnozës.

Mund të prekë edhe të rriturit, ku koha e reagimit dhe shërimit mund të jetë pak më e gjatë se sa tek fëmijët.

Në rastin e një shtatëzënieje, është më mirë të pini gjithmonë shumë ujë apo lëngje, edhe për të vegjlit, sepse flluskat brenda gojës janë të dhimbshme, dhe shpesh nuk pini duke rrezikuar dehidrim.

Është mirë, në rast se, sapo të shohim shfaqjen e simptomave të para, kontaktoni mjekun pjesëmarrës për të shmangur komplikime të rëndësishme.

Për trajtimin, mjeku do t’ju ​​këshillojë sa më mirë që të jetë e mundur, por me siguri do të ketë diçka për të ulur ethe, dhe në rastin e kremrave për të shmangur kruajtjen e flluskave dhe kështu mos t’i çani ato, për të shmangur infeksionin./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...