Si bora! Teknika e re e zbardhjes së dhëmbëve në shtëpi
Transmetuar më 29-09-2019, 09:15

Shumë njerëz ëndërrojnë për dhëmbë të bardhë si bora, të bukur dhe të shëndetshëm, por shumë pak guxojnë të provojnë teknikat për zbardhjen e tyre.

Blogerja e modës Farah Dhukai ka zbuluar për të gjithë ndjekësit e saj sekretin që fshihet pas dhëmbëve të saj të bardhë si bora. Ju duhen vetëm dy përbërës: 1 lugë gjelle vaj kokosi dhe pak shafran Indie pluhur. I përzieni bashkë për të krijuar pastën, të cilën e aplikoni më pas në dhëmbë me anë të furçës së dhëmbëve.

Pastën e mbani për pesë minuta dhe më pas e shpëlani gojën. Nuk do të shihni ndryshime drastike që në fillim, por ideja është që nëse e përsërisni këtë metodë disa herë në javë, dhëmbët do të fillojnë të zbardhen gradualisht.

Kjo për shkak të Shafranit të Indisë, një bimë mjekësore e vjetër, e cila ndihmon për heqjen e pllakës bakteriale. Vetitë e tij antioksiduese dhe anti-inflamatore bëjnë që të jetë i duhuri për shëndetin oral./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...