Bëni dush me ujë të ftohtë, ja përfitimet
Transmetuar më 21-09-2019, 18:58

Janë të shumta përfitimet e dushit me ujë të ftohtë, ndaj duhet ta aplikoni më shpesh një gjë të tillë.

Forcon imunitetin

Dushi me ujë të ftohtë forcon sistemin imunitar duke nxitur lirimin e qelizave të bardha të gjakut që ju mbrojnë nga viruset, ftohjet dhe sëmundjet e tjera.

Përmirëson flokët dhe lëkurën

Uji i nxehtë ka tendencën për të tharë lëkurën tonë, kështu që është më mirë të përdorni ujë të ftohtë për të shtrënguar poret tuaja.

Përmirëson qarkullimin e gjakut, gjë që parandalon hipertensionin.

Dushi me ujë të ftohtë forcon sistemin tuaj imunitar duke nxitur lirimin e qelizave të bardha të gjakut që ju mbrojnë nga viruset, ftohjet dhe sëmundjet e tjera.

Stimulon humbjen e peshës

Dushet e ftohta mund të ndihmojnë humbjen e peshës në një mënyrë të papritur. Trupi ynë ka dy lloje të dhjamit: yndyrën me ngjyrë të bardhë dhe atë me ngjyrë kafe.

Yndyra me ngjyrë të bardhë është yndyra e keqe e cila krijohet pasi konsumojmë më shumë kalori sesa nevojat e trupit tonë dhe ato kalori grumbullohen kryesisht në zonën e belit, në pjesën e poshtme të shpinës, qafës dhe tek kofshët. /k.k/noa.al/

Loading...
Loading...