Mediat britanike publikojnë fotot e rralla: Ja si jetonte Enver Hoxha dhe dilemat e Ramës për vilën e tij
Transmetuar më 20-09-2019, 23:50

Emri i ish-diktatorit Enver Hoxha përbën gjithnjë lajm në mediat më prestigjoze të botës.

Gazeta e madhe britanike "The Guardian" përmes një reportazhi të kohëve të fundit, "Shtëpia që ndërtoi Hoxha: vila e diktatorit do të kthehet në një hapësirë ​​publike" i ka kushtuar një rëndësi të veçantë vendimit, duke pasqyruar edhe foto të rralla nga vila.

Vila e zbrazët e Enver Hoxhës është në qendër të rrethit të rigjallëruar të Bllokut në Tiranë.

Vila e Enver Hoxhës në qendrën e Tiranës, e mbyllur nga shërbimi sekret shqiptar dhe shtëpia e elitave të partisë, do të hapet sërish për publikun, thuhet në artikull.

"Ambjentet e vilës së Enver Hoxhës janë kryesisht ashtu siç ishin kur udhëheqësi komunist i Shqipërisë vdiq në 1985. Deri në atë kohë, Hoxha kishte udhëhequr një diktaturë staliniste për katër dekada, duke e kthyer Shqipërinë në një nga më të izoluarat dhe më shtetet më shtypëse  në botë.

"Gjatë periudhës komuniste, e gjithë zona përreth shtëpisë së Hoxhës në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, u mbyll nga policia dhe agjentët sekretë. I njohur si Blloku, rrethi funksiononte si një lloj Kremlini pa mure në zemër të Tiranës, i rezervuar për elitën e partisë dhe familjet e tyre".

"Tani, Blloku është lagjja më e madhe e Tiranës, me bare, klube të natës dhe restorante. Midis të gjithëve është prania fantazmë e shtëpisë së Hoxhës, e paprekur, e mbyllur për publikun."

Shqipëria e sotme moderne tani po kërkon të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, dhe pas shumë vitesh gjatë të cilave njerëzit preferuan të harrojnë sesa të gërmojnë të kaluarën, shqiptarët tani po arrijnë të pajtohen me trashëgiminë e represioneve dhe gjendjes së mbikëqyrjes së epokës Hoxha. Vëmendja po kthehet në atë se si shtëpia e diktatorit mund të hapet për publikun.

Raportohet se vila kishte edhe një tunel nëntokësor.

Kryeministri aktual i Shqipërisë, Edi Rama tha se ka menduar për ca kohë mbi "dilemën e madhe" se çfarë të bëjë me shtëpinë, nga frika se do të ishte po aq e papërshtatshme qoftë ta mbash atë në gjendjen e tij aktuale, si një lloj faltore, ose ta shkatërronte plotësisht atë.

Edhe Piramida e Tiranës, dikur një muze përkujtimor i Enver Hoxhës, do të rikonstruktohet. /a.m/NOA.al

Loading...
Loading...