A është zbuluar një tjetër planet ku ka jetë? Ja çfarë thonë shkencëtarët
Transmetuar më 13-09-2019, 20:46

Toka është i vetmi planet në të cilin është zhvilluar bota njerëzore. Por shkencëtarët kanë identifikuar një trup qiellor i përcaktuar si “K2-18b”, dhe shihet si një “kandidat” shumë premtues në kërkimin e gjurmëve të jetës jashtë Tokës.

Në kërkimet e gjata për gjurmë jete jashtë planetit Tokë, astronomët ndoshta kanë hedhur një hap të rëndësishëm përpara. Për herë të parë ata zbuluan avuj uji në atmosferën e një planeti të largët. Të dhënat janë botuar në revistën shkencore “Astronomia e natyrës”.

Bëhet fjalë për një ekzo-planet 110 vite dritë larg, K2-18b. Zbulimi i tij është bërë me ndihmën e teleskopit Hubble ka bërë të ditur grupi ndërkombëtar i studuesve.

“Të gjesh ujë në një zonë me probabilitet banimi, e ku nuk bëhet fjalë për Tokën, kjo është diçka e jashtëzakonshme”, tha një bashkëautor i studimit, Angelos Tsiaras nga University College në Londër.

“Kjo na çon më pranë tek përgjigja e një nga pyetjeve më bazike: A është Toka unike?” “Ne nuk mund të përjashtojmë, që në sipërfaqen e këtij ekzoplaneti gjendet ujë i rrjedhshëm, por mendoj, se kjo është vërtet e mundur”, shpjegon kolegja e Tsiaras, Giovanna Tinetti. Tek ky trup qiellor duhet të ketë një temperaturë që është e afërt me atë të Tokës.

K2-18b me gjasë përbëhet nga silikatet, që në masë të madhe përbëjnë edhe koren e Tokës, si edhe nga akulli. Ky planet që vjen rrotull diellit K2-18, ka qenë zbuluar ndërkohë, që në vitin 2015 nga teleskopi i Qendrës Kozmike të SHBA, Kepler. Dielli K2-18 është një yll i vogël i kuq në konstelacionin e Luanit. /k.k/noa.al/

Loading...
Loading...