Gjendet arsenal armësh në kufi me Kosovën, mediat serbe ngrenë dyshime: U përkasin depove shqiptare!
Transmetuar më 13-09-2019, 19:36

Forcat serbe të sigurisë gjetën armë ushtarake pranë një baze ushtarake në jug të Serbisë përgjatë kufirit administrativ të Kosovës.

Sipas mediave serbe, "Beta", policia dhe agjencia më e lartë civile e inteligjencës civile dhe e vendit, BIA (Agjencia e Informacionit të Sigurisë) gjeti pushkë gjysmë automatike në një arkë brenda një ndërtesë të braktisur më pak se gjysmë kilometri nga baza ushtarake Peceno Brdo.

Kabina e braktisur ndodhej në një zonë shumë të pyllëzuar dhe është e arritshme vetëm në këmbë ose nga SUV. Armët supozohet se janë varrosur 18 vjet më parë nga ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare për Liri e Shqiptarëve të Preshevës, që  u shpërnda, kur u përplasën me forcat serbe të sigurisë në jug të vendit pas luftës në Kosovë. Kjo ushtri i përket sipas mediave serbe zonave të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovacit,

Kutia e armëve përfshinte një pushkë të prodhimit Kinez, shumë prej të cilave ishin përdorur nga ushtria e Shqipërisë, por u grabitën nga rezervat e saj gjatë trazirave në mes të viteve 1990. Këto armë u përdorën gjithashtu nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës, si dhe formacionet e armatosura etnike shqiptare në Maqedoninë e Veriut. /a.m/NOA.al