Facebook vjen me risi, do lumturojë veçanërisht beqarët
Transmetuar më 06-09-2019, 12:00

Tashmë Facebook, rrjeti social më i famshëm në botë, po luan rolin e tij për të ndihmuar njerëzit e ‘turpshëm’ që të “thyejnë akullin” me partnerët e tyre potencialë, pa pasur nevojë të mendojnë ndonjë gjë të zgjuar për të thënë.

E thën ndryshe, rrjeti i famshëm social ka menduar edhe për beqarët duke shtuar “Facebook Dating”.

Së fundmi kompania na ka njohur me këtë risi, e cila lejon çdo përdorues Facebook-u, mbi 18 vjeç, të krijojë një profil takimesh, të ndarë nga profili kryesor. Po, hallat dhe tezet s’mund t’ju shohin nga llogaria kryesore e FB.

Ky opsion ofrohet falas nga Facebook dhe mund t’i bashkohet kushdo. Opsioni gjendet në menunë kryesore (aty ku ndodhen grupet, eventet etj.) dhe përdoret njësoj si aplikacionet e tjera të takimeve.

Pasi keni bërë ‘log in’ algoritmi do t’ju sugjerojë njerëz të përzgjedhur sipas preferencave, interesave, vendndodhjes dhe miqve të përbashkët.

Të dukshëm do të jenë vetëm emri (jo mbiemri) dhe mosha që do të merren nga Facebook-u juaj kryesor. Infromacionet e tjera që do të dëshironi t’i shtoni, i zgjidhni vetë.

Nëse dikush ju intereson dhe dëshironi të krijoni kontakt me të, atëherë mund të komentoni direkt në profilin e tij ose të shtypin butonin “Like” në mënyrë që t’ia bëni të ditur personit tjetër. Nëse dikush nuk ju pëlqen, atëherë mund të shtypni butonin “X” dhe të kaloni te personi tjetër.

Nëse jeni të shqetësuar se do t’ju dalë para vëllai, kushëriri apo ndonjë shok i Facebook, qetësohuni. Facebook Dating ju shfaq vetëm shokët e shokëve dhe jo shokët tuaj.

Po ashtu nëse ndesheni me “fiksimin” tuaj sekret, atë mund ta shtoni në listën “Secret Crush”, që është një vend special dhe privat ku mund të vendosni njerëz që ju interesojnë, por që nuk dëshironi që ata të njoftohen për këtë gjë.

Nëse edhe ata do t’ju shtojnë në këtë listë, atëherë Facebook do t’ju njoftojë të dyve. Pjesa tjetër kuptohet që do të jetë një histori romantike.

Planet për këtë risi, Facebook i prezantoi që në majin e kaluar, por tani ka hedhur më shumë dritë mbi to, duke insistuar në idenë që po krijohet për t’i dhënë ndihmë njerëzve që të formojnë “lidhje reale dhe afatgjata”.

Pavarësisht kritikave, ky projekt duket se po shkon përpara e do të lançohet shumë shpejt. Mezi po presim ta provojmë…/b.l/noa.al/

Loading...
Loading...