Lëng shege gjatë shtatzënisë? Zbuloni si ndikon te foshnja juaj
Transmetuar më 29-08-2019, 15:24

Gratë shtatzëna që pinë lëng shege mund të përmirësojnë zhvillimin e trurit të të porsalindurve, thotë një studim i ri.

Studiuesit zbuluan se pirja e tetë gotave me lëng shege çdo ditë rrit mundësinë e rritjes së bebeve të cilët nuk rriteshin me një normë normale brenda mitrës.

Kjo për shkak se lëngu i shegës është i ngarkuar me mikronutrientë të quajtur polifenole që kalojnë pengesën gjaku-tru dhe janë vërtetuar se mbrojnë kundër sëmundjeve neurodegjeneruese.

Ekipi, nga Brigham dhe Spitali i Grave në Massachusetts, thotë se kjo mund të parandalojë nevojën për trajtime, siç është operacioni pasi të lindë fëmija./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...