Maya Angelou, drama e poetes dhe aktivistes që luftoi tërë jetën për një botë më të drejtë
Transmetuar më 27-08-2019, 21:03

Kjo poezi është konsideruar himn, sidomos nga femrat, që e konsiderojnë frymëzim për t’ia dalë mbanë në jetë, kur ndodh shpesh që ato të paragjykohen, të poshtërohen e të braktisen padrejtësisht, duke mos ia dalë dot mbanë as të mbrojnë vetveten.

Maya Angelou duket se e ka përjetuar një eksperiencë të hidhur, çka e frymëzoi të krijonte këto vargje, të dala nga shpirti i saj.

Në jetën e saj ajo ndaloi të fliste për 5 vjet.

Prindërit e Mayas u divorcuan kur ishte tri  vjeçare. Për 4 vitet e ardhshme, fëmijët jetonin me gjyshen e tyre, ku prindërit e tyre kurrë nuk i  vizituan.  Dhe një ditë ata u detyruan që të shkonin  përsëri në qytet për të jetuar me nënën e tyre.

Disa muaj pas lëvizjes, Maya 7 vjeçare u abuzua dhe u përdhunua nga i dashuri i ri i nënës.

Pas incidentit të tmerrshëm, Maya iu besua vëllait të saj, i cili i tha gjithë familjes. Edhe pse i dashuri u gjet fajtor, ai u dënua vetëm me një ditë në burg. Katër ditë pas lirimit të tij, ai u gjet i vrarë.

Shumë dyshojnë se xhaxhai i Mayas e kishte vrarë atë. E shokuar nga ajo që ndodhi, Maya u hesht për 5 vitet e ardhshme dhe u kthye për të jetuar me gjyshen e saj. “Mendova se zëri im e vrau: e vrava atë njeri, sepse e thashë emrin e tij … nuk do të flisja kurrë më, sepse zëri im do të vriste dikë”, kishte thënë Maya.

Gjatë kësaj periudhe heshtje, Maya zbuloi botën e mrekullueshme të letërsisë.

Ajo u arratis në botën e  Shekspirit dhe Dikensit.  Por me mbështetjen e mësuesve të saj dhe të vëllait, ajo përfundimisht hoqi heshtjen dhe e gjeti përsëri zërin e saj … dhe e gjeti zërin e saj edhe një herë … përmes vallëzimit.

Në vitet e ardhshme, ajo shëtiti në Evropë dhe lansoi  ​​albumin e saj të parë muzikor Miss Calypso.

Kur dëgjoi Martin Luther King Jr të fliste, Maya u frymëzua për t’u bërë një aktiviste.

Ajo ngriti fonde për të drejtat civile dhe udhëtoi botën si një shkrimtare . Ajo organizoi marshime dhe protestonte me luftëtarë të lirisë në të gjithë botën. Por pas vrasjes së Dr.King, Maya u shkatërrua dhe ra në një depresion të thellë.

Pra, ashtu si në shijen e saj, ajo u kthye në libra për ta shpëtuar atë.

Përveç kësaj kohe, në vend që të lexonte, ajo filloi të shkruante … për dhimbjen e saj dhe shijen e saj. Autobiografia e saj e parë “Unë e di pse Zogjtë Caged këndojnë” u bë një bestseller dhe nisi karrierën e saj. Maya vazhdoi të prodhojë , të shkruajë këngë dhe të shkruajë skenarë për televizione dhe filma,  duke u bërë kështu gruaja e parë me ngjyrë e cila shkruan një skenar.

Megjithëse kurrë nuk ka ndjekur kolegjin, Maya mori mbi 30 gradë nderi, Ajo gjithashtu fitoi “3 Grammy Awards” për albumet e saj të folura. Si shkrimtare e  talentuar, fjalët e Majës vazhdojnë të frymëzojnë miliona në mbarë botën, përfshirë Bill Clinton, Oprah Ëinfrey, J.K Roëling dhe Kanye Ëest. Maya vdiq më 28 maj të vitit 2014. Në funeralin e saj, ajo u nderua si “mësuesi i fundit”.

Një nga poezitë e saj më të njohura në mbarë botën ishte pikërisht "Ngrihem përsëri"./a.m/noa.al

Loading...
Loading...