Njihuni me 20 qytetet më të shtrenjta në botë
Transmetuar më 10-07-2019, 15:47

Me rritjen gjithnjë e më të madhe ekonomike dhe standardet e jetesës, qytetet po bëhen gjithnjë e më të shtrenjta për të jetuar. Shumica e qyteteve më të kushtueshme i përkasin Evropës ose Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Megjithatë, ne nuk gjejmë ndonjë përmendje të qyteteve si Las Vegas, Paris, Abu Dhabi, madje edhe Shën Petersburgu!

Banorët e këtyre qyteteve kryejnë shpenzimet e tyre luksoze për gjëra të ndryshme si qiraja, madje edhe birra! Shikoni këtë listë për të parë 20 qytetet më të kushtueshme për të jetuar.

1.Tokio, Japoni

Tokio është qyteti me popullsinë më të madhe në botë, që tejkalon 13 milionë banorë! Me avancimet teknologjike dhe lehtësitë e tjera të ofruara nga Tokio, njerëzit e Tokios shpenzojnë më shumë $ 2,208 në muaj! Në fakt, nga 500 kompanitë më të mëdha globale, 51 janë të vendosura në Tokio!

2.Auckland, Zelanda e Re

Auckland është zona urbane më e populluar në Zelandën e Re. Shpenzimet e banorëve të Aucklandit janë rreth 2,228 dollarë! Ky është çmimi që paguani për të jetuar në Auclandën e Zelandës së Re.

3.Venecia, Itali

Kanalet e famshme të qytetit lidhin një grup prej 120 ishujsh. Venecia është kryeqyteti i rajonit Veneto të Italisë dhe banorët e këtij qyteti shpenzojnë rreth 2.277 dollarë në muaj!

4.Nassau, Bahamas

Nassau është kryeqyteti i Bahamas dhe është shtëpia e 70% të popullsisë së saj. Banorët paguajnë një kosto prej $ 2.307 në muaj për të jetuar në këtë parajsë!

5.Kopenhagen, Danimarkë

Kopenhagë fillimisht u krijua si një fshat peshkimi, i cili u gjet nga vikingët. Ai u shpall si kryeqyteti i Danimarkës në shekullin e 15-të. Është një qytet me një kombinim të bukurisë skenike dhe infrastrukturës së zhvilluar mirë. Për një qytet, që ju ofron këtë kombinim, ju duhet të shpenzoni 2,360 $ në muaj!

6.Dublin, Irlandë

Dublin është i njohur për zhvillimet e tij të pasura dhe të larmishme në Art, Ekonomi, Administrim, Edukim dhe Industri. Për të rrethuar veten me njohuri të tilla të pasura në fusha të larmishme, duhet të jepni një shpenzim mujor prej rreth 2,375 $!

7.Qyteti i Luksemburgut

I ndodhur në mes të Evropës Perëndimore, Qyteti i Luksemburgut është shtëpia e institucioneve të ndryshme të Bashkimit Evropian. Shpenzimet mujore të qytetit janë rreth 2,476 $!

8.Oslo, Norvegji

Oslo është tregu financiar, tregtar, industri, bankë, dhe ekonomik i Norvegjisë! Popullsia e tij është vetëm rreth 500,000, por shpenzimet e tyre mujore llogariten deri në $ 2,606!

9.Doha, Qatar

Kapitali i vendit më të pasur në botë, Doha ka një popullsi prej 1.4 milion! Për të qenë qytetar i këtij vendi, ju duhet të paguani një shpenzim mujor prej $ 2,819!

10.Reykjavik, Islandë

Kryeqyteti i Islandës është kryeqyteti më i veriut në botë! Me peisazhin e saj të bukur dhe standardet e larta të jetesës, banorët shpenzojnë rreth 2,873 dollarë në muaj!

 11.Sidney, Astralia

Duke qenë kryeqyteti i Uellsit të Ri Jugor, është qyteti më i populluar i Australisë! Ai ka portin më të madh natyror në botë dhe ka një kosto të jetesës deri në 2.888 dollarë në muaj!

12.Honolulu, Haëweai

Honolulu ka qenë kryeqyteti i ishujve të destinacionit turistik në Hawaii që nga viti 1845. Është qyteti më i populluar në mesin e qyteteve të tjera Oqeanike. Vendasit kanë një shpenzim mujor prej rreth $ 2,906!

13.Singapore

Qyteti i vetëm, shtet  në botë ka një standard të madh dhe luksoz jetese, me të gjitha lehtësitë për banorët e saj. Kostoja mujore e jetesës në këtë Little Red Dot është $ 2,940!

14.Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

Dubai është një nga vendet më të avancuara teknologjikisht dhe shtëpia e infrastrukturës më të mirë në botë! Dubai është një qendër e madhe financiare dhe një vend turistik popullor! Banorët e Dubait shpenzojnë rreth $ 3,006 në muaj!

15.Londër, Mbretëria e Bashkuar

Shtëpia e Mbretëreshës u ofron banorëve të saj një pamje të bukur të Big Ben, Kulla e Londrës dhe Syri i Londrës. Për të parrë bukuritë e qytetit, ju duhet të keni një shpenzim mujor prej $ 3,228!

 16.Hong Kong

Qyteti i Hong Kongut është një bashkim i bukur i parkut konkret dhe kodrave të harlisura, me një pamje ujore. Kostoja e jetesës në Hong Kong është afërsisht $ 3,244 në muaj!

17.Gjeneva, Zvicër

Qyteti i bukur dhe luksoz i Gjenevës është shtëpia e institucioneve të ndryshme të Kombeve të Bashkuara. Banorët shpenzojnë 15% të buxhetit të tyre për ngrënie në restorante! Për të jetuar duhet të keni një shpenzim mujor prej $ 3,314.

18.Neë York, SHBA

Qyteti që nuk fle kurrë ofron një jetesë luksoze për banorët e saj! Banorët e Nju Jorkut paguajnë deri në 69% të buxhetit të tyre për pagimin e qirasë së tyre! Kostoja mujore e jetesës vlerësohet të jetë 4,207 dollarë!

19.San Francisco, SHBA

Qyteti, i cili është shtëpia e Silicon Valley, u ofron banorëve të saj pamje të bukur dhe jetë luksoze. Banorët kanë një kosto mujore të jetesës deri në 4.612 dollarë dhe shpenzojnë 70% të buxhetit të tyre në pagimin e qirasë së tyre.

20.Hamilton, Bermuda

Qyteti i Hamiltonit në Bermuda kryeson listën tonë të qyteteve më të kushtueshme për të jetuar, ku banorët paguajnë deri në 4,769 dollarë; një shishe birrë kushton rreth 6 dollarë! Banorët shpenzojnë rreth 12% të buxhetit të tyre në ngrënie./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...