15 kuriozite të çuditshme në botë për të cilat ndoshta nuk keni dëgjuar deri tani
Transmetuar më 09-07-2019, 17:57

Bota në të cilën jetojmë është e çuditshme në shumë mënyra. Ne përjetojmë shumë zbulime, eksplorime dhe fakte të reja çdo ditë! Universi! E vetmja mençuri e vërtetë është të dish se nuk di asgjë. Ju kurrë nuk duhet të ndaloni të eksploroni dhe zgjeroni mendjen tuaj. Këtu janë disa fakte të cilat mund të mos duken reale, por ato janë!

1.A mund të imagjinoni trashësinë e unazave të një planeti të madh si Saturni? E pra, unazat janë vetëm 30 metra trashësi!

2.Ndërsa në adoleshencë, Elvis i kishte flokët bjonde,  më vonë u bë gështenjë! Ai lyu flokët e tij të zi.

3.Përpiquni të zhvendosni këmbën tuaj të djathtë në drejtimin e akrepave të orës ndërsa jeni ulur dhe bëni numrin 6 me dorën tuaj të djathtë. Shikoni këmbën tuaj e cila padyshim do të ndryshojë lëvizjen e saj!

4.Cigaret janë reklamuar që të jenë të dobishme për shëndetin tuaj në vitet 1950!

5.Qeniet njerëzore kanë më shumë lidhje nervore në trurin e tyre sesa numri i yjeve në Galaxy të Qumështit!

6.Kur u lëshua iPhone revolucionar, ai zotëronte të njëjtën fuqi informatike si NASA kur filloi një mision të drejtuar në Hënë!

7.Duke folur për Hënën, a e dini se njeriu i parë në Hënë, Neil Armstrong, dhe ekipi i tij duhej të kalonin nëpër Autoritetet Doganore të Hawaiut, ndërsa po ktheheshin nga Hëna?

8.Karkalecat nuk vdesin nga faktorë natyrorë. Ata kurrë nuk plaken! Vetëm shkaqet e jashtme mund t’i vrasin!

9.A e dini se shartimi i fiqve është kryer nga grerëzat? Grerëzat hyjnë në to, lënë vezët dhe vdesin! Enzimat brenda fiqve më pas treten.

10.Për shkak të aksidentit të zbulimit të gazit sovjetik të vitit 1971, ka një krater gazrash në mes të shkretëtirës së Turkmenistanit. Është 60 metra e gjerë dhe 20 metra në thellësi. Ajo është quajtur si ‘Portal në ferr’ dhe ka qenë aktiv që prej 38 viteve të fundit!

11.Deri në 50% të Presidentëve të Shteteve të Bashkuara janë lënë mënjanë dhe madje edhe harruar!

12.Ju mund të arrini në Hënë duke palosur një letër 42 herë! Matematika shtohet, por ju nuk mund të kopjoni një letër 42 herë.

13.Çokollata juaj e preferuar përmban të paktën 8 pjesë të një insekti!

14.Kur një person goditet nga një rrufe, një shenjë e çuditshme, e njohur si Lichtenberg Scar, zhvillohet në trupin e tyre!

15.A e dini se kënga ‘Happy Birthday To You’ është kopjim nga Warner / Chappell Music! Ata kanë qenë vazhdimisht duke këmbëngulur që ju nuk mund ta këndoni këngën pa paguar asnjë pagesë! Në vitin 2008, ata fituan mbi 2 milionë dollarë për këtë këngë. Mendoj se ne kemi shkelur të drejtën e autorit për shumë kohë!/b.l/noa.al/

Loading...
Loading...