Njihuni me 10 vendet më të bukura të Shqipërisë që nuk duhen lënë pa vizituar
Transmetuar më 26-06-2019, 17:37

Pavarësisht se është një vend i vogël, Shqipëria u ofron vizitorëve shumë ide dhe skenarë për tu kapur me një smartfon dhe për ti postuar në mediat sociale për të bërë xheloz ata që janë në shtëpi, pasi ofron: plazhet, mbi të gjitha malet, qytetet e artit, vendet arkeologjike, fshatra. Subjektet janë shumë. Këtu janë vendet më të dashura dhe që ju absolutisht duhet ti shihni gjatë një udhëtimi në Shqipëri.

Duke ecur përgjatë bregut jugor të Shqipërisë, ajo që më së shpeshti quhet Riviera, është një nga përvojat më të bukura që mund të keni në këtë vend.Nga një lartësi, nga më shumë se një mijë metra – në disa vende – ju mund të admironi disa nga gjiret më të bukura: Drimadhes, Dhermi, Borsh, Lukovë dhe Ksamil. Prej këtu mund të merrni fotot më të mira për të postuar në Instagram.

Malet që përbëjnë 90% të territorit shqiptar quhen Alpet. Disa pamje të maleve këtu janë të mrekullueshme, si ato të Valbonës, të fshatit Theth dhe Vermosh. Pamja natyrore e "Tokës së Shqiponjave" përfshin liqene akullnajore, lumenj të pacënuar, lugina të gjelbra, pyje të padepërtueshme, fshatra guri dhe kafshë të egra ku barinjtë jetojnë si në antikitet. Këtu pikat ku mund të bëni fotografi janë të pafundme.

Parku arkeologjik i Butrintit është një nga tre vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.  Ajo është një nga vendet më të rëndësishme historike në Mesdhe, përkundër madhësisë së saj. Kjo është ajo që mbetet nga një mikrokozmos, një koloni greke, pastaj romake dhe më në fund një peshkop. Nuk ka vend më të mirë për të kapur foto.

Pastaj është qyteti malor i Gjirokastrës. Një vend magjik për të thënë më së paku, me rrugë gurore, ndërtesa nga epoka osmane dhe bizantine që tërheqin turistë. Por pika kulmore është kalaja, nga e cila ju mund të shijoni një pamje të shkëlqyer të qytetit.

Kanione të thella, male, lumenj dhe peisazhe që të lënë pa frymë: zona e Liqenit të Komanit është e mrekullueshme. Për të arritur atje, duhet të marrësh tragetin nga Firence, i cili kalon disa nga vendet më përfaqësuese në Shqipëri.

Nga këtu ju mund të hyni lehtë në tre liqene në Gadishullin Ballkanik, Ohër dhe dy liqenet e Prespës. Ky qytet malor, i njohur gjithashtu si "Parisi i vogël shqiptar", për shkak të shtëpive të stilit francez dhe kafene elegante, është një vend shumë elegant, me një trashëgimi të pasur kulturore dhe vende shumë karakteristike për tu fotografuar.

Ky vend është një përzierje e kulturave dhe arkitekturës unike, por është i rrethuar edhe nga malet, liqenet, lumenjtë dhe rrënojat e mrekullueshme. Kjo është Shkodra, kryeqyteti kulturor shqiptar. Shumë vende për të zbuluar dhe muzeume për të vizituar. Për të shijuar një pamje panoramike ju duhet të ngjitni kështjellën e Rozafës me pamje nga liqeni.

Në Krujë ekziston një kështjellë e lashtë ku heroi kombëtar Skënderbeu ka luftuar për dyzet vjet kundër osmanëve dhe ka edhe tregun më të vjetër në vend, Pazari i Vjetër, rinovuar kohët e fundit sipas stilit arkitektonik origjinal osman. Në pazar ka shumë prodhime artizanale, mbulesa të gjera shumëngjyrëshe, veshje tipike dhe shumë pika ku mund të bëni fotografi me ngjyra.

Kryeqyteti shqiptar po kalon transformim të madh dhe çdo ditë ka diçka të re. Qendra e Tiranës është një udhëkryq i rrugëve të pasura me galeri arti, muze, bare, kafene dhe restorante të shkëlqyera. Duke filluar nga Sheshi Skënderbej, një pikë referimi për të lëvizur në të gjithë qytetin, kaloni Muzeun Historik Kombëtar, pastaj Piramidën dhe më në fund Parkun e Madh. Për të marrë fotografitë më të mira, shkoni në Bllok, rrethi më i gjallë në qytet./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...