Më thuaj shenjën tënde të Zodiakut, të të them dietën ideale për ty
Transmetuar më 07-06-2019, 12:10

Disa planete janë të lidhur në mënyrë të pazgjidhshme me ushqimin dhe të ushqyerit. Nëse këto janë ‘të përafruara’, atëherë individi është një hamës i mirë dhe nëpërmjet të ushqyerit, mund të parandalojë sëmundjet. Nga ana tjetër, nëse e çarmatosni ushqimin, mund të shkaktoni probleme serioze. Dëshironi disa shembuj? Mërkuri kufizon ndjeshmërinë, ndërsa Venusi jep përpunim gastronomik; Marsi rregullon mishin e kuq dhe Saturni përfaqëson agjërimin; Urani është planeti i ushqimeve të kutive ose i ushqimeve të ngrira dhe më në fund Neptuni lidhet me alkoolin. Pra, para se të shkoni për të bërë pazar, hidhini një sy ushqimeve që janë më ‘në përputhje’ me shenjën tuaj zodiakut!

Dashi

Gruaja Dash është dinamike, e pashpjegueshme dhe e pasionuar. Ajo ka një ajër të ri dhe sportiv dhe një karakter energjik dhe të pavarur. Nuk është në të vërtetë e aftë të japë përgjigje "të vakët", sepse brenda saj ka një zjarr që pret të ndizet. Nëse dëshiron diçka, e merr atë, sepse sfidat e magjepsin. Jupiteri vendos një tendosje në marrëdhënien tuaj me sasinë, kështu që na jepni fruta dhe perime për ta mbajtur peshën tuaj nën kontroll dhe për të moderuar sasinë e karbohidrateve!

Demi

Gruaja Dem është një person që gjithmonë mund të llogarisë gjithçka. Fuqia e saj është bërë nga këmbëngulja dhe vendosmëria. Ajo nuk e pëlqen ndryshimin dhe ka një nevojë të vazhdueshme për siguri dhe stabilitet. Jupiteri dhe Saturni janë dy përkëdhelës dhe ato komplikojnë gjithçka, duke ju bërë shpesh intolerantë. Shmangni dietat vdekjeprurëse dhe mos hiqni dorë nga shijen e gjërave të mira si një pjatë e mirë e makarona.

Binjakët

Janë të shpejtë në mendime dhe veprime, praktike dhe të gjalla. Kanë një nevojë të vazhdueshme për të komunikuar dhe shoqëruar me të tjerët dhe ky është një nga sekretet e hijeshme të tyre. Meqë jeni dinamik, nëse duhet të humbni peshën, bëni që të hani çdo tre orë. Tre ushqime me 400 kalori, dy snacks me 100 kalori dhe një trajtim i ëmbël për t’i dhënë fund ditës me stil!

Gaforrja

Gruaja Gaforre është delikate, sentimentale, atraktive dhe e rezervuar. Ajo përbëhet nga kontradikta, ndonjëherë mund të duket e keqe, por në të vërtetë ajo fsheh një natyrë të ëmbël dhe një emocion të papërmbajtshëm. Marsi është dhe mbetet një energji negative që ju helmon: të kandidojë më mirë për të mbuluar efektet e kalimit të saj, ndaj preferoni më shumë një dietë detoksifikuese.

Luani

Ju nuk e toleroni kritikën! Kjo është një grua ambicioze dhe e vetëdijshme për vlerën e saj dhe për këtë ajo kërkon më shumë nga jeta dhe dashuria. Por krenaria është thembra e Akilit, egoja e saj kërkon jo vetëm respekt, por edhe adhurim. Ju keni nevojë për një dietë që kurrë nuk ju bën të keni mungesë të energjisë së duhur dhe kjo nuk imponon sakrifica të tepruara për ju: bast për proteinat!

Virgjëresha

Gruaja e Virgjëreshës ka një natyrë të turpshme dhe të rezervuar, por ajo gjithashtu është gjithmonë aktive dhe e gatshme për t’u përmirësuar: përsosëse, e organizuar, hiperaktive, inteligjente dhe analitike, ajo gjithmonë arrin të zgjidhë ndonjë problem praktik sepse ajo pëlqen të kujdeset për gjithçka, madje duke harruar veten për të kënaqur kërkesat e njerëzve që do. Mangësitë e përditshme ushqyese janë të balancuara mes supërave, milkshakes, çajrave bimor dhe shtojcave.

Peshorja

Pajisur me një feminitet të rafinuar, gruaja Peshore është e mbushur me hijeshi natyrore. Ajo nuk është një grua agresive, përkundrazi, kontrastet dhe përplasjet e bëjnë atë të pakëndshme dhe e frikësojnë. Ndikimi i Marsit në shenjë do e bëjë të mundur një tension të vogël, lodhje dhe ënjtje. Keni nevojë për diçka që të kujdeset për mirëqenien tuaj. Përqëndrohuni në fruta dhe perime.

Akrepi

Këtu është një tjetër grua e parë e zodiakut. Akrepi është shenja e "ekstremeve": në fakt ajo mund të jetë energjike dhe e dobët, e pavarur dhe e ngjitshme, e pasionuar dhe e ftohtë. Për më të mirë ose për keq, asgjë nuk është e humbur. Me pak fjalë, ju duhet vërtet diçka që nuk do t’ju bëjë të humbni energji, mirëqenie dhe një ekuilibër të mirë emocional.

Shigjetari

Gruaja e Shigjetarit duket se kalon nëpër një jetë me butësi. Dhe një derë gjithmonë hapet vetëm kur ka nevojë për të. Kjo e ndihmon të ketë një karakter të gëzuar dhe të ekzagjeruar. Nuk ka ndalime të forta, pa kufizime, por shumë lehtësi dhe liri: dritë jeshile për peshq dhe perime.

Bricjapi

Gruaja e Bricjapit është një person shumë i mprehtë në ndjekjen e fatit të saj. Ajo është e etur për sukses, para, status, pozitë, autoritet dhe dashuri. Për të, çdo gjë është një qëllim që duhet arritur. Dhe, e përcaktuar si një shkëmb, ajo gjithmonë menaxhon me durim dhe përkushtim për të përfunduar me sukses atë që ka filluar. Dhe vetëm për të menaxhuar stresin ju duhet të përqendroheni në ushqimet detox (ndoshta me një indeks të ulët glicemie, me pH de-acidifikues dhe pa shumë maja).

Ujori

Gruaja e Ujorit është një dashnore e gjithçkaje origjinale, futuriste, ekstravagante. Ajo është një "kokë e çmendur", e cila refuzon të ndjekë turmën dhe shkon në rrugën e saj sepse ajo pëlqen të jetë ndryshe. Dhe ajo që është më e rëndësishme është se ajo kundërshton kompromiset. Të pasura në interesa, të mbushura me ide dhe nisma, ajo nuk pëlqen të relaksohet në shtëpi dhe i pëlqen të udhëtojë. Për të, mërzia është një sëmundje infektive dhe gjithmonë përpiqet ta shmangë. Në mënyrë që të mos ju lindi në dietën e Mesdheut: të shëndetshëm dhe të balancuar, është shumë e ndryshme dhe përveç dhënies së përfitimeve psiko-fizike nuk është e mërzitshme. Por nëse është e nevojshme, trajtohuni me ndonjë mëkat të lezetshëm!

Peshqit

Gruaja Peshk është delikate dhe intuitive. E lindur me dhuratën e profecisë, ajo i percepton gjërat para se t’i njohë dhe emocionet e saj rrallë kthehen të jenë të gabuara. Ajo është e ndikuar shumë nga mjedisi i saj dhe nga njerëzit që vijnë në kontakt me të, edhe pse ajri i saj i ëmbël jep përshtypjen se ajo është diku tjetër me kokën e saj. Është ndër më emocionueset e zodiakut dhe ka një dobësi për gjithçka. Dieta juaj mund të jetë ushqim i papërpunuar, por ki kujdes të mos harrosh të shtosh vitamina!

Loading...
loading...
Loading...