Myk në mur? Tre mjete juridike natyrore për ta eleminuar përgjithmonë
Transmetuar më 05-06-2019, 12:46

Për fat të keq, myku në mur është shpesh e pashmangshme, sidomos kur muri është në një zonë të lagur. Zgjidhja? Më e parëndësishmja do të ishte zbardhja, por atëherë kush mund ta përballojë atë aromë të pakëndshme (jo për të thënë toksike) rreth shtëpisë?

Ka edhe mënyra të tjera për të hequr qafe mykun, për shembull peroksid hidrogjeni: përzierje 2 lugë peroksid hidrogjeni me 700 ml ujë, 2 lugë kripë dhe dy lugë bikarbonat natriumi, përzierjen derdheni në një furçë dhëmbësh dhe fërkoni vendin e prekur nga myku.

Përndryshe, mund të merrni një pikë vaj esencial livando dhe përzieje atë me 100 ml alkool dhe gjithmonë përdorni një spraj për të spërkatur njollat në mur, pastaj pastrojeni.

Grejpfrut është gjithashtu një ilaç i rëndësishëm: përzieni 2 lugë ekstrakt grejpfruti me dy lugë vaj çaj, pastaj shtoni ato në gjysmë litër ujë, përpara se të spërkatni murin. Mbajeni për disa orë, pastaj pastrojeni me një leckë!/b.l/noa.al/

Loading...
loading...
Loading...