Lista zyrtare e licensimeve, skuadrat që luajnë në Europë
Transmetuar më 03-06-2019, 18:08

Është zgjidhur edhe dilemma e fundit e sezonit në Superligën shqiptare dhe që mbante “peng” garën e skuadrave për një vend në Kupat e Europës.

Federata Shqiptare e Futbollit publikoi listën e klubeve të licensuar nga UEFA dhe që mund të luajnë në turnetë më të rëndësishëm të futbollit në kontinentin e vjetër.

Kështu vetëm pesë skuadra e kanë fituar këtë të drejtë pasi kanë plotësuar të gjitha kushtet e kërkuara nga qeveria europiane e futbollit.

Përveç Partizanit që do të luajë në Champions League, klubet e tjerë të licensuar janë Kukësi, Teuta, Skënderbeu dhe Laçi.

Sipas renditjes përfundimtare të Superligës, në Ligën e Europës duhet të luajnë Kukësi, Teuta dhe Skënderbeu. Kjo pasi skuadra verilindore fitoi Kupën e Shqipërisë dhe hap një vend për ekipin e vendit të katërt.

Por korçarët vazhdojnë të jenë të varur nga përgjigja e Gjykatës së Arbitrazhit Sportiv në Lozanë në lidhje me pezullimin 10-vjeçar që ka vendosur më parë UEFA.

Në këtë mënyrë, edhe pse e mbylli sezonin në vendin e gjashtë, Laçi mund të shpresojë ende te pjesmarrja në Kupat e Europës.

Kjo, pasi Flamurtari i vendit të pestë nuk është licensuar për shkak të borxheve të shumta dhe sigurisht krizës financiare që jetoi në sezonin e fundit klubi vlonjat. Bashkë me të, UEFA nuk ka licensuar Tiranën dhe Luftëtarin.

Loading...
loading...
Loading...