7 simptomat që mund të tregojnë praninë e mpiksjes së gjakut
Transmetuar më 16-05-2019, 14:55

Gjaku që rrjedh në trupin tonë ka aftësinë të koagulohet dhe kjo ndodh kur bëjmë një prerje ose një plagë sipërfaqësore. Gjaku koagulon derisa të mbyllet dhe shërohet me kalimin e kohës.

Megjithatë, mund të ketë raste kur gjaku formon mpiksje kur nuk duhet. Kur formohet në venat është diçka potencialisht shumë e rrezikshme, sepse nëse rrjedha normale e gjakut bllokohet, mund të vuani një atak në zemër ose një goditje në tru. Sidoqoftë, ka sinjale të jashtme që trupi juaj mund të lëshojë për t’ju njoftuar:

1.Nëse ndjeheni paksa frymëmarrjeje, nëse keni një ndjenjë marramendje dhe një përshpejtim të rrahjeve të zemrës, mund të keni ndonjë venë të bllokuar. Shko tek mjeku menjëherë për të kontrolluar shkakun e sëmundjes.

2.Duke pasur një dhimbje koke shpesh dhe me intensitet të konsiderueshëm, sidomos nëse shoqërohet me një vështirësi të caktuar në shprehjen e vetes dhe të folurit, mund të jetë një tregues i mpiksjeve në tru.

3.Barku i fryrë shpesh është simptomë e helmimit me ushqim, por mund të shkaktohet edhe nga një koagul në zgavrën e barkut.

4.Sipas Aleancës Kombëtare të Përcjelljes së Gjakut, kjo simptomë tregon praninë e një mpiksje gjaku në mushkëri, e cila është një nga më seriozitetet: nëse keni dhimbje në gjoks, mos hezitoni të konsultoheni me mjekun.

5.Nëse këmbët tuaja lëndohen dhe janë më të ndjeshme se zakonisht kjo mund të tregojë trombozën e venave. Kjo simptomë zakonisht quhet "ngërç".

6.Ënjtja është një simptomë e trombozës së thellë të venave, e cila mund të ketë pasoja shumë serioze. Kjo për fat të keq është një kusht shumë i përhapur.

7.Kollitja jo e lidhur me infeksionet e traktit respirator ose fyt mund të shkaktohet nga një mpiksje gjaku në zonën e kraharorit: kontrolloni frekuencën e rrahjeve të zemrës dhe nëse ndjeni dhimbje në gjoks./b.l/noa.al/

Loading...
loading...
Loading...