Kombinimet e duhura në mjekësinë natyrore për një shëndet të mirë
Transmetuar më 16-05-2019, 13:50

Në të vërtetë është e mundur që të shëroheni nga sëmundje të ndryshme dhe të përfitoni shumë duke ditur se cilët përbërës natyralë shkojnë më mirë me të tjerët për të aktivizuar disa përfitime terapeutike. Le të zbulojmë së bashku disa kombinime natyrore të dobishme për shëndetin tonë:

Ujë dhe mjaltë

Duke shkrirë një lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë të ngrohtë, është e mundur që të merrni një ilaç të shkëlqyeshëm hollues. Për më tepër, mjalti është i dobishëm për uljen e kolesterolit dhe, në sajë të vetive antibakteriale dhe antibiotike, forcon sistemin imunitar duke na bërë më pak të sëmurë.

Xhenxhefil dhe kanellë

Një infuzion i bazuar në këto dy përbërës natyral mund të ketë përfitime të shumta shëndetësore: ngroh trupin, nxit detoksifikimin e mëlçisë, parandalon formimin e gurëve të tëmthit, përmirëson tretjen dhe ndihmon në trajtimin e ftohjeve dhe gripit.

Ujë dhe limon

Pirja e një gote ujë të ngrohtë çdo mëngjes të holluar me lëngun e gjysmë limoni është një zakon që mund të revolucionojë shëndetin tonë: detoksifikon trupin, nxit tretjen, balancon nivelet e pH, pastron lëkurën dhe jep energji.

Shafran i Indisë dhe xhenxhefil

Është një infuzion shumë i fuqishëm: mbron mëlçinë, është një tonik i shkëlqyer, lehtëson ftohjet dhe ndikimet dhe forcon sistemin imunitar.

Bikarbonat natriumi dhe limoni

Është përgatitur duke derdhur gjysmë lugë çaji sode buke në lëng limoni dhe është e dobishme për alkalizimin e trupit, duke nxitur tretjen, pastrimin e trupit dhe rritjen e mbrojtjes.

Mjaltë dhe uthull molle

Të dyja këto janë shumë të pasura me përfitime, por ky kombinim është veçanërisht i dobishëm për zbutjen e acarimit dhe inflamacionit, ndërsa nëse aplikohet në flokë mund të eliminojë zbokthin brenda pak ditësh./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...