Tre maska natyrore për flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim
Transmetuar më 14-05-2019, 17:12

Kujdesi i flokëve nuk është aq i thjeshtë sa mendoni. Ndonjëherë besohet se një shampo është e mjaftueshme, nganjëherë përdoren edhe mjete juridike të cilat në vend që të bëjnë mirë janë edhe kundërproduktive.

Flokët duhet të ushqehen mirë dhe të kujdesesh për të qëndruar të shëndetshëm, me sasi të mjaftueshme të proteinave dhe ushqyesve të tjerë, produkte specifike për llojin e flokëve që keni . Ka disa maskë natyrale për forcimin e flokëve. Këtu janë disa shembuj të propozuar nga ‘Fabiosa’:

Maskë flokësh me vezë

Merr një vezë; shtoni katër lugë vaji ulliri dhe disa pika vaj esencial livando, pastaj përzieni mirë; të zbatohet në flokë dhe të largohet për tridhjetë minuta; lani flokët me shampo.

Maska flokut me kos

Përzieni një filxhan kos të tërë me një lugë gjelle uthull musht molle dhe një lugë gjelle mjaltë; të zbatohet për flokët dhe të largohet për pesëmbëdhjetë minuta; shpëlajeni flokun me ujë të ftohtë.

Maskë flokësh me banane

Shtypni dy banane me një pirun; shtoni një lugë gjelle vaj kokosi, një lugë gjelle vaj ulliri, një lugë mjaltë dhe përzierje mirë; zbatoheni për flokët dhe lërini për pesë minuta; lani flokët me ujë të ngrohtë./b.l/noa.al/

Loading...
Loading...