Nuk do e besoni por rozmarina paska kaq shumë përfitime në shëndet
Transmetuar më 14-05-2019, 16:09

Rozmarina është një barishte aromatike lehtësisht e disponueshme që përdoret për përdorim kryesisht në kuzhinë. Por përdorimet e saj janë të shumta, dhe të gjitha karakterizohen nga një efekt i dobishëm, në varësi të përdorimit. Në fakt, ajo ka disa karakteristika stimuluese dhe jo vetëm një erë të këndshme ose një shije dalluese.

Rozmarina mund të kontribuojë në veçanti për të luftuar lodhje mendore dhe fizike dhe mund të jetë një ilaç i vërtetë për trupin tonë. Sa për tretje, rozmarina rregullon funksionimin e fshikëzës së mëlçisë dhe tëmthit. Dhe pastaj është në gjendje të zvogëlojë dhimbjet e muskujve, ato për shkak të reumatizmit dhe madje edhe astmës, në sajë të përfitimeve analgjezike.

Rozmarina është gjithashtu shumë e dobishme për ruajtjen e qëndrueshmërisë së lëkurës sonë, për të frenuar efektin e dëmshëm të baktereve dhe mikrobeve në rast të infeksioneve të çdo madhësie dhe gjithashtu psikologjikisht aroma e saj mund të ndihmojë në parandalimin e depresionit dhe "ankthit.

Duke u kthyer në efektivitet nga një pikëpamje fizike, është gjithashtu shumë e dobishme për mbajtjen e traktit urinar aktiv dhe efektiv, pasi ajo promovon diuresis, dhe pastaj zbut spazmat dhe stimulon oreksin.

Ne mund ta marrim atë në mënyra të ndryshme: si një bimë, forma më e zakonshme, si vaj esencial, kremra epidermale, kapsula. Sidoqoftë, ka disa kundërindikacione, të cilat përfaqësohen nga aftësia që rozmarina duhet t’i ndryshojë vlerat në rastet e shtatëzanisë ose epilepsisë. Mjekët këshillojnë që ta përdorin atë edhe menjëherë para operacionit./b.l/noa.al/

Loading...
loading...
Loading...