Edhe ambasada italiane apelon politikën për dialog: Mënyra e vetme për të zgjidhur krizën
Transmetuar më 13-05-2019, 17:38

Edhe ambasada italiane në Tiranë u ka këkuar palëve politike që përmes dialogut të zgjidhin krizën disamujore në vend.

1 orë përpara protestës, selia diplomatike nënvizon se “Ambasada italiane u kërkon të gjitha palëve të fillojnë dialogun si mënyra e vetme për të zgjidhur krizën aktuale politike dhe për të mbështetur rrugën e integrimit evropian të Shqipërisë”.

Shmangia e akteve të dhunë është i padiskutueshëm, vijon reagimi i ambasadës italiane ku thuhet: “E drejta për të protestuar është tipar thelbësor i një demokracie të shëndetshme, por protestat duhet të mbeten paqësore. Gjatë protestës së dhunshme të 11 majit pati të lënduar në radhët e policisë dhe të protestuesve, si dhe u dëmtuan disa godina publike.

Ambasada italiane në Tiranë u bën thirrje udhëheqësve të opozitës që të dënojnë dhunën dhe të garantojnë që protestat e ardhshme të jenë paqësore dhe të qëndrojnë brenda kornizave ligjore. I kërkon gjithashtu forcave të rendit të tregojnë vetëpërmbajtje”.

Edhe ambasada italiane dënon ashpër veprimin në pallatin ku banon kreu i Prezencës së OSBE-së ku thuhej “Borshard, t’iu vijë turp”, veprime të cilat sipas ambasadës janë të papranueshme në një demokraci. /k.k/noa.al/

Loading...
loading...
Loading...