SHBA kërkon zyrtarisht që qeveria dhe opozita t’i japin fund krizës politike
Transmetuar më 13-05-2019, 17:23

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës doli sot për herë të parë me kërkesën që qeveria dhe opozita ti japin fund krizës politike në Shqipëri.

Në një deklaratë të gjatë dhe ndryshe nga të mëparshmet ku kryesisht është dënuar dhuna në protesta, sot ambasada ka mbajtur ekuilubre dhe më në fund ka kërkuar që kriza të marrë fund.

Në deklaratë fillimisht ambasada pohon se protestat paqësore janë thelbësore për demokraci të shëndetshme dhe e drejta e qytetarëve për t’u mbledhur dhe për të protestuar kundër qeverisë së tyre është themelore.

Megjithatë, forca dhe dhuna nuk kanë vend në një proces demokratik.

"Ne dënojmë dhunën e pranishme gjatë protestave të 11 majit në Tiranë dhe përgjegjësit e saj", thotë ambasada duke evidentuar se dhuna çoi në plagosje dhe dëmtime të pronës, përfshirë edhe dëmtim të vendbanimit së Ambasadorit të OSBE-së.

Këtu, ambasada i referohet shkrimit Borhart të kesh turp që shkruan disa protestues në hyrje të pallatit ku jeton ambasadori i OSBE.

Për ambasadën këto veprime të dhunshme ishin të paligjshme dhe jodemokratike.

"Ne iu bëjmë thirrje udhëheqësve të opozitës, veçanërisht Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, që të dënojnë publikisht veprimet e dhunshme të mbështetësve të tyre, të bashkëpunojnë me çdo hetim që synon të identifikojë çdo person që i kreu ato dhe vënien e tyre përpara përgjegjësisë, si dhe të sigurojnë që të gjitha protestat e ardhshme publike të jenë të qeta dhe paqësore", thotë ambasada.

E menjëherë më pas shton: "Edhe autoritetet ligjzbatuese kanë përgjegjësi për të vepruar me vetëpërmbajtje, përfshirë edhe rastet kur iu përgjigjen provokimeve".

Në këtë pikë anbasada bën paralajmërimin e fortë: "Protestat e dhunshme po dëmtojnë përpjekjet e Shqipërisë për reforma demokratike dhe perspektivën e vendit për të bërë përpara në rrugën drejt Bashkimit Europian".

Dhe në mbyllje të qëndrimit zyrtar, Shtetet e Bashkuara "nxisin të gjitha palët që të zmbrapsen nga përplasjet dhe të përfshihen në një dialog konstruktiv, që synon t’i japë fund ngërçit politik". /noa.al/

Loading...
Loading...