Pija që ju ndihmon të digjni më shpejtë kaloritë
Transmetuar më 13-05-2019, 12:24

Të pirit xhin tonik, ndihmon për të djegur më shpejtë kaloritë, ndonëse mund të duket e pabesueshme, duke qenë se po flasim për një pije alkoolike.

Por sipas shkencëtarëve, efektet e xhinit janë shumë të mira për metabolizmin tonë, por natyrisht duhet përdorur në sasi të moderuar.

Studiuesit kanë zbuluar së fundmi disa prova befasuese se si kjo pije alkoolike garanton një sërë dobish për trupin tonë. Eksperimenti u krye tek minjtë, ku gjysmës prej tyre iu dha ujë dhe gjysmës xhin. Kështu studiuesit analizuan se sa sa kalori digjte secili grup.

Kështu rezultoi se minjtë që kishin pirë xhin, digjnin 17% më shumë kalori, në raport me ata që kishin pirë ujë, shkruan noa.al.

Gjithçka pasi kjo pije stimulon metabolizmin, ndërkohë që mëlçia përpunon alkoolin.

Po ashtu një sasi e moderuar xhini, parandalon infeksionet, lufton sëmundjet kardiake, parandalon sëmundjet në veshka dhe mëlçi. /a.y/noa.al

Loading...
loading...
Loading...