Transmetuar më 21-02-2019, 18:41

Shenjat e zodiakut na tregojnë shumë për personalitetin tonë, por ae dini se ata mund të zbulojnë edhe frikën tonë më të thellë? Këtu janë frikërat  lidhur me çdo shenjë të zodiakut:

Dashi

Frika e parë dhe kryesore e lindur nga të gjitha Dashët është klaustrofobia (frika nga hapësira e mbyllur). Ata janë shumë të frikësuar nga humbja e lirisë për të vepruar dhe lëvizur. Prandaj, për një përfaqësues të kësaj shenje është më e lehtë të ecësh deri në katin e 50-të se sa të përdorësh një ashensor. Dashët janë gjithashtu shumë komunikues, dhe kjo cilësi shpesh shkakton që ata të jenë fobofoobik, frika për të qenë vetëm.

Demi

Është e rrallë që këta njerëz miqësorë dhe të qetë hapen tërësisht. Vetëm miqtë dhe të afërmit e ngushtë mund të njohin ndjenjat dhe mendimet e Demit, aq të ndyra me emocionuese. Në përgjithësi, pak gjëra mund të trembin përfaqësuesit e kësaj shenje. Demi mund të shkundë frikën e tyre si mizat e bezdisshme. Ata nuk besojnë në misticizëm, kështu që ata nuk janë të frikësuar nga tregimet e fantazmave apo vampirëve.

Binjakët

Njerëzit që i përkasin kësaj shenje janë më të aftë se të tjerët për të formuluar mendimet e tyre në një mënyrë bindëse, e cila u lejon atyre të shmangin shqetësimet e panevojshme. Binjakët përdoren për t’i nënshtruar ndonjë fenomen ose ngjarje në një analizë të thellë, por kjo nuk i ndihmon ata të luftojnë frikën e tyre të pandërgjegjshme.

Gaforrja

Karakteristikat të tilla si ndjeshmëria, droja dhe vetëkontrolli, që nga mosha e hershme, shkaktojnë zhvillimin e frikërave të ndryshme te Gaforrja. Asnjë shenjë tjetër e zodiakut nuk mund të "mburret" nga një shumëllojshmëri frike: klaustrofobi, frikë nga thellësia dhe frika nga errësira. Për më tepër, kjo shenjë e prekshme ka një frikë të madhe për paraqitjet publike. Dhe, në bazë të kësaj frike, catagelofobia mund të zhvillohet (frika e ngacmimit).

Luani

Duket se Fati nuk ka asnjë shans për të frikësuar Luanin, por virtytet e tij më të rëndësishme janë gjithashtu burimi kryesor i fobis së tij. Frika e humbjes së dinjitetit mbizotëron vazhdimisht këtë shenjë. Për më tepër, Luani shpesh është i prirur për fobitë obsesive, të cilat mbeten keqkuptimet dhe nënvlerësimet. Luani ka një nevojë të vazhdueshme për lajka.

Virgjëresha

Ëndërrimi dhe meditimi për diçka që nuk ka kuptim nuk është aspak aktivitet i përshtatshëm për Virgjëreshat, të cilët kanë një mendje jashtëzakonisht racionale dhe të kthjellët. Ata nuk mund të relaksohen, kështu që ata kanë frikë të ndryshme. Meqenëse anëtarët e Virgjëreshës varen fort nga opinionet e të tjerëve, ata kanë frikë nga mundësia e talljes, të qenit subjekt i shakave dhe thashethemeve.

Peshorja

Shkallët vijnë lehtësisht për të bërë kompromis, por jo gjithmonë i kuptojnë ndjenjat dhe emocionet e tyre. Përfaqësuesit e kësaj shenje vuajnë nga ndryshime të shpeshta në humor, kështu që ata vuajnë periodikisht nga depresionet e tmerrshme. Peshorja ka aq frikë nga zvarranikët (mbi të gjitha frikohet nga bretkosat dhe gjarpërinjtë), si dhe insektet.

Akrepi

Akrepët kanë një intuitë të pabesueshme dhe janë në gjendje të parashikojnë ndryshimet e disponimit të atyre që janë rreth tyre. Ata janë të vetmit në mesin e të gjitha shenjave të zodiakut që praktikisht nuk e njohin frikën dhe nuk është për t’u habitur! Nëse Akrepi zhvillon një fobi, ajo është shumë origjinale: për shembull frika e lojrave të fatit, albinos ose këndeve akute. Por mbi të gjitha, duke u futur, ata kanë frikë të zbulojnë sekretet e tyre.

Shigjetari

Shigjetari është i vendosur, i shoqërueshëm dhe tepër energjik, kështu që ata nuk mund të quhen frikacakë. Përfaqësuesit e kësaj shenje janë tifozë të mëdhenj të sporteve ekstreme. Ata janë gjithmonë të gatshëm të rrezikojnë. Shigjetari thotë atë që ata mendojnë, kështu që ata zemërohen kur ata rreth tyre i akuzojnë ata për të gënjeshtarë. Mentaliteti mistik provokon në to frikën e shpirtrave të këqij. Dhe pse Shigjetari është një shenjë që e do lirinë shumë, e njeh mirë klaustrofobinë (frika nga hapësirat e mbyllura).

Bricjapi

Bricjapi jeton nese punon, dhe nese ai punon, ai jeton. Njerëzit e kësaj shenje pëlqen të jenë vetëm. Ndoshta sepse brenda një Bricjapi krenar dhe i sigurt në vetvete shpesh fsheh një krijesë komplekse, me shumë frikë. Shumë shpesh përfaqësuesit e kësaj shenje luftojnë për tërë jetën (dhe e tejkalojnë!) Aviafobia (frika e fluturimeve) dhe agorafobia (frika nga turma). Përveç kësaj, jeta e shumë Bricjapëve është helmuar nga hipokondria (frika për të marrë seriozisht të sëmuren).

Ujori

Anëtarët e shenjës Ujor janë jashtëzakonisht kurioz, me një imagjinatë të zhvilluar dhe një intuitë delikate. Ndoshta këto janë tipare të karakterit që e bëjnë këtë shenjë shoqërore ndonjëherë të ngushtë në vetvete, të kërkojnë qetësi dhe vetmi. Dhe të gjithë, sepse Ujorët janë shumë të frikësuar nga dhimbja emocionale dhe fizike që të tjerët mund t’i shkaktojnë. Kur ata mbeten vetëm me veten, ata menjëherë fillojnë të vuajnë nga izolimi. Prandaj, në jetën e Ujorrit, dy frika vazhdimisht alternojnë: frika nga dhimbja dhe frika nga vetmia.

Peshqit

Peshqit janë kaq misteriozë saqë edhe duke komunikuar me ta për jetën, ju kurrë nuk mund të arrini në fund të thelbit të tyre. Përfaqësuesit e kësaj shenjeje kanë besim të fortë në misticizëm, që kontribuon në zhvillimin e frikës së tyre nga shpirtrat e këqij dhe gjithçka që është e panjohur. Ata besojnë në fantazmat, shtrigat, shpirtrat, zombis dhe alienët. Për më tepër, nëse ata janë dënuar rëndë gjatë fëmijërisë, si të rritur mund të zhvillojnë mastigofobinë (frika patologjike e ndëshkimit trupor)./b.l/noa.al/