Transmetuar më 08-02-2019, 20:42

Ndahet nga jeta në moshën 75-vjeçare shkrimtari Kiço Blushi, babai i Ben Blushit. Shkrimtari dhe skenaristi mbylli sytë mbrëmjen e sotme.

Ai vuante nga një sëmundje e rëndë të cilën nuk e mposhti dot. Blushi lindi në qytetin e Korçës më 23 gusht 1943.

Pas mbarimit të studimeve për letërsi shqipe dhe ruse filloi punë si redaktor pranë RTSH dhe në 1974 si redaktor në Kinostudion Shqipëria e Re.

Skenari i tij i parë ishte ai i filmit "Çifti i lumtur" në 1975 si bashkautor. Me skenarin e filmit "Beni ecën vetë" në 1975 u vlerësua me çmimin e Republikës së klasit të tretë.

Blushi ka shkuar 14 skenarë filmash artistik dhe dy skenarë dokumentarësh e filma vizatimorë.

Nga 1991 deri në 2006 ka qenë deputeti i Shqipërisë në Partinë Socialiste. /k.k/noa.al/