Transmetuar më 28-12-2018, 19:22

Pas largimit të ministres së  Kulturës Mirela Kumbaro nga posti i saj, ka reaguar dhe tenori Agim Hushi, i cili u bë i njohur për largimin e tij drejt Australisë për një jetë më të mirë, që vendi këtu nuk ia ofronte.

Agim Hushi i ka dërguar një ‘kartolinë’ Kumbaros, ku i thotë që të shkojë dhe mos të kthehet.

Ai do e kujtoi si njeriun që gjykojë artin me mendjelehtësinë e një femre të cekët dhe të pakulturë.

E cilëson atë si "shtrigën e kulturës".

Postimi i plotë i Agim Hushit:

Kartolina e fundit per Mirela Kumbaron!

Shkofsh e mos u kthefsh me kurre!

Populli thote thefsh qafen ashtu sic ia theve kultures per 6 vitet e tua te padenjaUne do te te kujtoj me neverine me te thelle si njeriu qe gjykoje artin dhe artistet me mendjelehtesin e nje femre te ceket, te pakulture dhe me nje cinizem fyes per te gjithe ne qe aspirojme kulturen shqipe!

Personalisht te imagjinoj si shtrigen e frikshme te kultures, dorzuesen e lahutes tone shekullore, serbeve!Lerja vendin kultures dhe marrsh me vete folene tende mbushur me gjarperinj qe helmojne kulturen ne cdo cep!Miqt e mije artiste rrofte arti i lire!

Gezuar vitin e ri te cliruar nga nje makth i frikshem psiqik dhe okult!Suksese ne krijimtarine tuaj!Se di sa do vazhdoje ky gezim por te pakten kemi rast per tiu gezuar vitit te ri deri me 7 Janar!

Ja mesazhi qe me dergoi inbox nje artist i madh i operas, arsyeja pse une ndjeje te njejten gje:

Me ne fund nje lajm i mire per ne …qe sakrifikuam…per te lene gjurme ne artin tone operistik…po qe sna e diten e sna vlersuan..po vlersojn e do vlersojn pseudo artistet dhe mirimangat si puna e ketyre ministeve..me vjen mire qe me ne fund u pre koka e njekucedre…po ka dhe shume koka..kjo kucedra qe mbulon artin …te pershendes..e vit te mbare per familjen tuaj..