Transmetuar më 22-12-2018, 18:57

Pas gati 200 ditësh në hapësirë, astronauti gjerman Alexander Gerst ka zbritur në mënyrë të sigurt në Tokë me dy bashkëudhëtarët e tij.

Kapsula e hapësirës Soyuz e tij zbaroi në orën 6:00 (CET) (20.12) sipas planit në në  stepën e Kazakistanit në Azinë Qendrore. Kjo u tregua nga fotot e drejtpërdrejta të agjencisë amerikane të hapësirës NASA. Në bord me të ishin rusi Sergej Prokopyev dhe kolegia e tij amerikania Serena Auñón-Kancelari. Fluturimi i kthimit nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor zgjati më shumë se tri orë. "Ka një ulje, Mirë se vini në shtëpi", shkroi në Twitter agjencia ruse Roskosmos. Më parë, kapsula me tre astronautët në imazhet e NASA-s ishte një pikë e vogël që dukej në qiell. Pastaj ajo lundronte me një parashutë të lartë mbi re në prapavijë shihej dielli i mëngjesit. Në terren mbi stepën me borë të Kazakistanit, një helikopter fluturoi në bord me ekipin e shpëtimit.

Nisja ishte e mirëplanifikuar

Në orën 2.40 të mëngjesit (CET) kapsula Soyuz u shkëput nga stacioni hapësinor ISS në orarin e planifikuar. Stacioni hapësinor fluturoi rreth 400 kilometra në juglindje të Mongolisë. Pak kohë më parë, kishte një problem të vogël me një kabllo komunikimi nga Prokopje. Qendra e kontrollit të agjencisë amerikane të hapësirës NASA e klasifikoi problemin, por jo si shumë serioz dhe gjithashtu tre astronautët ranë dakord për një kthim në Tokë. Gerst mori disa detyra të komunikimit nga kolegu i tij rus Prokopyev. Vendi i uljes së tyre ishte në juglindje të qytetit Sheskasgan. Atje, në këtë rajon ishin temperaturat relativisht të ulëta për astronautët prej rreth minus 10 gradë. Në uljet e mëparshme aty ka qenë shumë më ftohtë, prandaj, për shembull, sesioni i zakonshëm i fotove u shkurtua në minimum për ta sjellë ekuipazhin sa më shpejt në një vend më të ngrohtë. Pas disa muajsh në hapësirë, anijet kozmike fillimisht kanë nevojë për ndihmë për të dalë nga kapsula. Për shkak të mungesës së peshës, muskujt janë të lëshuar, dhe trupi duhet të mësohet përsëri me gravitetin e Tokës. Gerst u nis për ISS më 6 qershor. Për të ishte misioni i tij i dytë në stacionin hapësinor.

TV DREJTPËRDREJT

FOKUS

Astronauti gjerman Alexander Gerst kthehet sërish në Tokë

21.12.2018

Pas gati 200 ditësh në hapësirë, astronauti gjerman Alexander Gerst ka zbritur në mënyrë të sigurt në Tokë me dy bashkëudhëtarët e tij.

Kapsula e hapësirës Soyuz e tij zbaroi në orën 6:00 (CET) (20.12) sipas planit në në  stepën e Kazakistanit në Azinë Qendrore. Kjo u tregua nga fotot e drejtpërdrejta të agjencisë amerikane të hapësirës NASA. Në bord me të ishin rusi Sergej Prokopyev dhe kolegia e tij amerikania Serena Auñón-Kancelari. Fluturimi i kthimit nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor zgjati më shumë se tri orë. "Ka një ulje, Mirë se vini në shtëpi", shkroi në Twitter agjencia ruse Roskosmos. Më parë, kapsula me tre astronautët në imazhet e NASA-s ishte një pikë e vogël që dukej në qiell. Pastaj ajo lundronte me një parashutë të lartë mbi re në prapavijë shihej dielli i mëngjesit. Në terren mbi stepën me borë të Kazakistanit, një helikopter fluturoi në bord me ekipin e shpëtimit.

Sojus-Raumkapsel

Nisja ishte e mirëplanifikuar

Në orën 2.40 të mëngjesit (CET) kapsula Soyuz u shkëput nga stacioni hapësinor ISS në orarin e planifikuar. Stacioni hapësinor fluturoi rreth 400 kilometra në juglindje të Mongolisë. Pak kohë më parë, kishte një problem të vogël me një kabllo komunikimi nga Prokopje. Qendra e kontrollit të agjencisë amerikane të hapësirës NASA e klasifikoi problemin, por jo si shumë serioz dhe gjithashtu tre astronautët ranë dakord për një kthim në Tokë. Gerst mori disa detyra të komunikimit nga kolegu i tij rus Prokopyev. Vendi i uljes së tyre ishte në juglindje të qytetit Sheskasgan. Atje, në këtë rajon ishin temperaturat relativisht të ulëta për astronautët prej rreth minus 10 gradë. Në uljet e mëparshme aty ka qenë shumë më ftohtë, prandaj, për shembull, sesioni i zakonshëm i fotove u shkurtua në minimum për ta sjellë ekuipazhin sa më shpejt në një vend më të ngrohtë. Pas disa muajsh në hapësirë, anijet kozmike fillimisht kanë nevojë për ndihmë për të dalë nga kapsula. Për shkak të mungesës së peshës, muskujt janë të lëshuar, dhe trupi duhet të mësohet përsëri me gravitetin e Tokës. Gerst u nis për ISS më 6 qershor. Për të ishte misioni i tij i dytë në stacionin hapësinor.

Landung Alexander Gerst ISS

Gerst është gjermani i parë që mori komandën e ISS

42-vjeçari nga Künzelsau në Baden-Vyrtemberg është gjermani i parë që mori komandën e ISS në fillim të tetorit. Të martën (18.12), ai ia dorëzoi atë kolegut të tij rus Oleg Kononenko. Kozmonauti arriti në ISS dy javë e gjysëm më parë me astronautin amerikan Anne McClain dhe kanadezin David Saint-Jacques. Ata do të qendrojnë aty gjashtë muaj. Gerst i duhej të fluturonte sërish për në Gjermani. Në orën 20:45 ai zbriti në aeroportin e Köln / Bonn për të vazhduar rrugën drejt qendrës kërkimore mjekësore të Agjencisë Gjermane të Astronautikës (DLR) në Këln. Vendlindja e tij Künzelsau për verën e ardhshme po planifikon një festë të madhe për nder të Gerst.

Mision jo pa vështirësi

Misioni "Astro-Alex" në ISS duket se kjo periudhë ka qenë herë pas here me probleme: Në mes të tetorit pati një defekt në nisjen e një rakete ruse Soyuz nga Stacioni Hapësinor Baikonur në ISS. Të dy astronautët Alexej Oëtschinin dhe Nick Hague i mbijetuan nisjes me defekt falë një uljeje urgjente. Për një kohë të gjatë nuk ishte e qartë nëse Gerst mund të kthehej në Tokë para Krishtlindjeve. Gjatë inspektimit një javë më parë, kozmonautët zbuluan një vrimë të vogël në anijen kozmike "Soyuz-MS09", me të cilën Gerst fluturoi në hapësirë dhe tani u kthye po me të sërish në Tokë. Arsyeja e saktë për këtë çarje nuk është ende e qartë, por Gerst sjell pjesë të rëndësishme të provave në Tokë. Ekspertët shpresojnë që më në fund të jenë në gjendje të qartësojnë shkakun. Komplikime të mundshme gjatë fluturimit të kthimit për shkak të vrimës nuk i përjashtonin as autoritetet e hapësirës Roskosmos dhe NASA. Sipas të dhënavë të Roskosmos, nisja tjetër e drejtuar në ISS është planifikuar për 1 mars 2019