Transmetuar më 20-12-2018, 18:18

Ashtu siç ngre sot gjithë publikun në këmbë nëpër koncertet dhe festivalet e saj, njësoj bënte edhe dikur.

Aurela Gaçe është një prej këngëtareve më energjike dhe më të mira të skenës shqiptare. Ndoshta shumë prej jush nuk i kujtojnë fillimet e saj apo pjesëmarrjet nëpër festivale, por Aurela na ka risjellë një prej performancave të saj të 25 viteve më parë në Festivalin e Këngës.

Në videon e publikuar, ajo duket njësoj energjike dhe njësoj e papërmbajtur në skenë. Përkrah videos, Aurela është kthyer pas në kohë duke kujtuar sakrificat e familjarëve të saj dhe duke i falenderuar të gjithë.

“Festoj 25-vjetorin… Në skenën festivalit të madh domethënë, se mos ngatërrohemi. A mundem t’i falenderoj mjaftueshëm ata njerëz që besuan në ëndrrën time akoma pa e filluar? Asnjëherë! Gjithmonë ndihem borxhlie ndaj familjes sime (xhaxhallarë e teze, e deri te kushërinj që më hapën dyert të jetoja me ta çdo vit, nga 2-3 muaj (qysh nga mosha 4 vjeç e gjysmë deri në adoleshencë, pasi ishte rrugëtim i gjatë që në fëmijëri.

E megjithëse familja ime jetonte në fshat, sakrifica bëhej e dyfishtë edhe për familjarët e tjerë që duhet të më mbanin, të më çonin e të merrnin nga provat, përditë, derisa mbaruan edhe festivalet e fëmijëve). Dhe ja, erdha në Festivalin e Madh …1993. Përsëri familja ime u bë mbështetja më e madhe. Hapen dyert, jo një ditë, jo një muaj, por me vite, derisa mami e babi im erdhën pranë meje në kryeqyet. Jam gjithmonë mirënjohëse për çdo sakrificë që kanë bërë për mua dhe për atë, ëndrrën time.

Askush nuk e dinte se ku do të arrija, e nëse ndonjëherë do të arrija diçk, por ata thjesht më ndihmuan. Vlera e tyre njerëzore më ka bërë edhe më të ndjeshme, më ka bërë të kujtoj gjithmonë nga vij e si erdha deri këtu. Faleminderit familja! Ju dua më shume sesa fjalët mund ta shprehin”, -ka shkruar Aurela duke treguar mirënjohjen për të gjithë ata që e përkrahën pa e ditur ku do arrinte.

View this post on Instagram

Festoj 25 vjetorin ??.. —– Ne skenen festivalit te madh dmth, se mos ngaterrohemi?. — A mundem t'i falenderoj mjaftueshem ato njerez qe besuan ne endrren time akoma pa e filluar? Asnjehere . Gjithmone ndihem borxhlie ndaj familjes time ( xhaxhallare e teze e deri kusherinj qe me hapen dyert ,te jetoja me ta cdo vit, nga dy -tre muaj ( qysh nga mosha 4 vjeç e gjysem deri ne adoleshence,pasi ishte rrugetim i gjate qe ne femijeri, e megjjithese familja ime jetonte ne fshat, sakrifica behej e dyfishte edhe per familjaret e tjere qe duhet te me mbanin, te me çonin e te merrnin nga provat, perdite ,deri sa mbaruan edhe festivalet e femijeve) .. … —– edhe ja, erdha ne Festivalin e Madh …1993. Perseri familja ime u be mbeshtetja me e madhe. Hapen dyert , jo nje dite, jo nje muaj, por me vite, derisa mami e babi im erdhen prane meje ne kryeqyet. —- Jam gjithmone mirenjohese per cdo sakrifice qe kane bere per mua e per ate ,endrren time. . Askush nuk e dinte se ku do te arrija ,e nese ndonjehere do te arrija dicka….. por ata thjeshte me ndihmuan. Vlera e tyre njerezore me ka bere edhe me te ndjeshme, me ka bere te kujtoj gjithmone nga vij e si erdha deri ketu . . —- Faleminderit Familja . Ju dua me shume sec fjalet mund ta shprehin.. ______ #Pegaso #Gazmend Mullai @denadabare

A post shared by Faleminderit Zot (@aurelagaceofficial) on