Transmetuar më 20-12-2018, 17:44

Mëlçia juaj është detoksifikuesi kryesor në trupin tuaj dhe mund të merret plotësisht me marrjen e moderuar të alkoolit, ushqimeve të yndyrshme dhe trajtimeve me sheqer. Mëlçia shërben në konvertimin e toksinave në produkte të mbeturinave, pastrimin e gjakut dhe metabolizimin e lëndëve ushqyese dhe medikamenteve në mënyrë që ato të mund të përdoren nga trupi.

Por mëlçia lehtë mund të dëmtohet nëse nuk i jepni kurrë një pushim. Ka shumë produkte në treg që kanë për qëllim detoksimin e mëlçisë tuaj pas një mbingarkese, por në të vërtetë nuk ka ndonjë gjë të tillë si një detoksifikim i vërtetë i mëlçisë, sepse kjo është ajo që bën mëlçia gjatë gjithë kohës. Nuk ka të dhëna shkencore për të mbështetur efikasitetin e këtyre produkteve.

Megjithatë, mëlçia juaj duhet të kujdeset për të mbajtur funksionimin në një mënyrë të shëndetshme. Nëse një kapsulë nuk do ta bëjë këtë, çfarë do të ndodhë? Me një fjalë, ushqimi. Ushqimi i shëndetshëm është dhurata më e mirë që ju mund t’i jepni mëlçisë tuaj, dhe lajmi i mirë është se ndoshta ju tashmë jeni duke konsumuar shumë nga ushqimet miqësore të mëlçisë.

Kafja

Kafja është treguar të mbrojë mëlçinë nga sëmundja, edhe nëse tashmë keni probleme të mëlçisë. Kafja ul rrezikun e kancerit të mukozës dhe të mëlçisë, si dhe redukton inflamimin e dëmshëm. Studiuesit mendojnë se funksionon për shkak të aftësisë së saj për të parandaluar ndërtimin e qelizave të yndyrës, një nga shenjat e sëmundjes së mëlçisë. Përfitimet më të forta shihen tek njerëzit që pijnë të paktën tre gota në ditë.

Grejpfrut

Grejpfruti është aleat i madh për mëlçinë për shkak të antioksidantëve të saj. Dy antioksidantë kryesorë në grejpfrut janë naringeni dhe naringin, të cilat ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe mbrojtjen e qelizave të mëlçisë. Ato gjithashtu duket se parandalojnë rritjen e indeve të tepërta lidhëse dhe zvogëlojnë sasinë e yndyrës së depozituar në mëlçi.

Boronica

Boronica përmban një sasi antioksidantësh të quajtur anthocyanins. Këto antioksidantë kanë qenë të lidhur me disa përfitime shëndetësore të mëlçisë. Të hahet boronica çdo ditë për 3-4 javë është treguar të mbrojë mëlçinë duke parandaluar zhvillimin e lezioneve, indeve të fibrozës. Ekstrakti i boronicës gjithashtu pengon rritjen e qelizave të kancerit të mëlçisë.

Rrushi

Rrushi, veçanërisht varieteti i kuq, përmban disa komponime bimore të dobishme. Dikur ju keni dëgjuar për resveratrolin, i njohur ndryshe si një justifikim i madh për të pirë verë të kuqe. Resveratroli ndihmon në mëlçi duke ulur inflamacionin dhe duke mbrojtur kundër dëmtimit nga radikalet e lira.

Konsumi i rregullt mendohet të ulë rrezikun e zhvillimit të kancerit. Një studim i vogël kërkimor në njerëzit me sëmundje të mëlçisë yndyrore jo-alkoolike (NAFLD) tregoi se konsumi ditor i ekstraktit të rrushit gjatë tre muajve përmirësoi funksionin e mëlçisë. Sigurisht, ekstrakti i farës së rrushit është shumë më i përqendruar sesa ajo që do të merrni në rrush të tërë, ose verë për atë çështje./b.l/noa.al/