Transmetuar më 13-12-2018, 22:09

Deputeti demokrat Agron Shehaj ka qenë një ndër të parët që ka denoncuar skandalin me tenderin e Unazës dhënë një kompanie të regjistruar offshore në Delaware por që rezultoi me dokumente të falsifikuara.

Nga studio e emisionit “Të paekspozuarit” në News24, Shehaj deklaroi se fakti që kompania ka qenë offshore është bërë për të transferuar paratë lehtësisht.

I pyetur nëse opozita ka folur mjaftueshëm për këtë aferë, Shehaj dha se edhe denoncimi i tij është denoncimi i PD. “Unë jam deputet i PD. Në momentin që bëj një denoncim e bëj si deputet i PD. Denoncimi është bërë nga PD dhe PD nuk ka absolutisht asnjë siklet për këtë. Prania ime dhe qëndrimet e mia e tregojnë këtë gjë. Nuk është e vërtetë që ata kanë shpëtuar nga goditjet e opozitës. Rama mund të jetë përpjekur ta fitojë këtë, mund të ketë pasur synimin për të bashkëpunuar me sipërmarrës afër PD-së që të mos goditet por nuk ia ka dalë qëllimit. PD ka bërë denoncime të vazhdueshme për çdo aferë korruptive që ka ndodhur. Nuk ka asnjë dyshim. Kryetari i PD-së Lulzim Basha e ka përmendur disa herë emrin e Bashkim Ulajt e megjithatë nuk është ky thelbi.

Nuk janë oligarkët që kontrollojnë Edi Ramën. Unë mendoj se Rama i kontrollon oligarkët. Ai ka ngritur një model që po vjedh shqiptarët. Nuk ka sipërmarrës që mund të punojë në Shqipëri pa u bërë palë me Edi Ramën. Mua si biznesmen më vjen keq. Problemi është politik”, deklaroi Shehaj.