Transmetuar më 08-12-2018, 08:33

Gjashtë persona mbetën të vdekur në një disko në Itali, ndërkohë që mbi 100 të tjerë u plagosën, pas një ngjarje të rëndë që ndodhi gjatë natës.

Mediat italiane raportojnë se viktima mbetën 5 minorenë dhe një nënë që shoqëronte vajzën e saj, teksa në disko kishte koncert Sfera Ebbasta.

Ngjarja ka ndodhur në diskotekën “Lanterna azzurra” në Corinaldo në lokalitetin Madonna del Piano, natën e 8 dhjetorit, rreth orës 01:00.

Nga informacionet paraprake raportohet se njerëzit kanë nisur të dalin me vrap nga disko pasi u hodh një spray në ajër. 12 të rinj raportohet të jenë në gjendje të rëndë për jetën.

Në disko mendohet se ishin rreth 1 mijë persona dhe pritej të fillonte koncerti i Sphere Ebbasta. Të plagosurit thonë se dalja e emergjencës ishte e mbyllur. Policia po heton ngjarjen./b.l/noa.al/