Transmetuar më 06-12-2018, 16:44

Në periudhën më të keqe për femrat, siç është ajo e menstruacioneve, ushqimet duhe të jenë zgjedhje e mirëmenduar, që mund të të lehtësojnë dhimbjet e barkut. Ndaj, mësojeni tani listën e produkteve që nuk ju bëjnë mirë në periudhën e ardhshme të periodave.

Pijet e gazuara- Pijet e gazuara kontribuojnë në fryrjen tuaj. Rritja e sasisë së ujit në fakt, ju ndihmon të jeni të hidratuar. Vetëm sigurohuni, që nuk është ujë me gaz.

Ushqimet e përpunuara- Një fajtor tjetër në ndjenjën e fryrjes? Ushqime të larta me natrium. Ushqimet e përpunuara janë burimi më i madh i natriumit në dietën tuaj. Shmangni çdo gjë që vjen në një paketë plastike dhe ju do të mbani nivelin e kripës poshtë barkut tuaj.

Ushqimet e skuqura- Ne të gjithave na pëlqejnë patatet e skuqura, të cilat ngrenë nivelet e estrogjenit, për të zvogëluar dhimbjen gjatë menstruacioneve. Kjo do të thotë që ushqimet e skuqura duhen shmangur patjetër. Shmangni çdo gjë me vaj vegjetal të hidrogjenizuar në listën e përbërësve.

Ëmbëlsirat- Të gjitha ushqimet e përpunuara, humbasin shumë nga përmbajtja e tyre ushqyese. Kjo bën që ata të ndërhyjnë me sheqerin në gjak dhe kontrollin e rregullt të oreksit, të dy këta faktorë sjellin shqetësime gjatë ciklit. Zgjidhni drithërat në vend të bukës së bardhë, makaronave, orizit, biskotat, ëmbëlsirat.

Ushqimet me yndyrë të lartë- Ushqimet me yndyrë të lartë kanë një ndikim të fortë në aktivitetin e hormoneve në trup. Yndyrnat e ngopura mund të kontribuojnë në dhimbje dhe inflamacion gjatë ciklit. Shmangni mishin e rëndë dhe qumështin për të mbajtur të ulur nivelin e yndyrës, i cili gjithashtu rregullon nivelet e estrogjenit./b.l/noa.al/