Transmetuar më 01-12-2018, 08:37

“Unë them që nuk e kandidon. Edhe pse s’ka kandidatë më të mirë se Veliaj”. Deklarata u bë nga kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, duke iu referuar garimit të Erjon Veliajt nën logon e PS-së, në zgjedhjet e ardhshme lokale.

Në emisionin “Zonë e lirë”, Kryemadhi tha se Veliaj, në disa raste, është detyruar “të mbajë flamurin e Ramës”, si vendimi për shembjen e Teatrit Kombëtar, apo projekti për Unazën e Re.

“Po s’mund të thuash që s’ka punuar Veliaj”, shtoi.

Kryemadhi gjykoi se, ka një ndryshim thelbësor mes Veliajt dhe Ramës, “Veliaj me këta drogaxhinjtë nuk përshihet, kurse Rama, si njeri që jeton me makthe, është peng i këtyre”.

“Rama shqetësohet nga popullariteti i Veliajt”, u shpreh Kryemadhi.

Pyetjes, “A je e bindur se për të rrëzuar Ramën, LSI duhet të bëjë koalicion, jo me Bashën por me Erjon Velinë”, kryetarja e LSI-së ju përgjigj: “Jo, mendoj se LSI do jetë në një front opozitar kundër Ramës”.

Kryemadhi tha gjithashtu se brenda Partisë Socialiste, ka shumë të shqetësuar për sektin e Rilindjes të lidhur me krimin dhe duan të ‘pastrohen’.