Transmetuar më 19-11-2018, 19:50

Zbokthi është një prej problemeve më të zakonshme që shfaqet te flokët.

Por ka disa mënyra natyrale se si ta zhdukni atë dhe të keni flokë të shëndetshëm.

Mos humbni kohë, e provoni 3 trajtimet e mëposhtme:

1.Vaj ulliri:

Image

I pasur me acide yndyrore Omega 3, vitamina A dhe E, si dhe një sërë antioksidantësh të rëndësishëm, vaji i ullirit është zgjidhja ideale nëse skalpi i kokës është i thatë dhe keni zbokth.

Përdorimi:

– Merrni një sasi të vogël, thuajse 2 lugë gjelle dhe me ndihmën e një furçe të butë fërkoni gjithë kokën.

– Lëreni të veprojë për një orë dhe më pas lani kokën me ujë të vakët dhe shampoo.

2.Vaj i pemës së çajit:

Image

Vaji i pemës së çajit është një produkt çudibërës që vjen nga Australia e largët, por që mund ta gjeni fare lehtë edhe në tregun shqiptar.

Përpara se ta përdorni në kokë, provoni nëse jeni alergjik ndaj tij duke aplikuar 2 pika të tij në pjesën e brendshme të kyçit të dorës.

Nëse nuk jeni alergjikë prej tij, duhet ta provoni menjëherë pasi është një ndër trajtimet më efektive kundra zbokthit dhe thatësisë së skalpit.

Përdorimi:

– Në një shampo 200 ml shtoni 10 pika vaj të pemës së çajit dhe lëreni të veprojë për 15 minuta dhe lani flokët sa herë keni nevojë.

3.Birra:

Image

Metoda si ta përdorni:

– Bashkoni një gotë birrë dhe një gotë uthull molle.

– Vendosini në zjarr për disa minuta dhe më pas masazhoni kokën me të.

– Mbajeni në kokë për 30 minuta dhe në fund lani flokët me ujë të ftohtë.