Transmetuar më 15-11-2018, 16:04

Pirja e moderuar mund të ketë një efekt mbrojtës, veçanërisht për zemrën dhe trurin.

Së fundmi studiuesit britanikë kanë publikuar të dhënat e një hulumtimi në institucionin e specializuar kërkimor, "Frontiers in Nutrition".

Tani, duket se efektet pozitive të verës mund të shtrihen edhe në pjesë të tjera të trupit tuaj pasi konsumi i moderuar i verës së kuqe mund të mbrojë qelizat e trurit tuaj, sugjeron studimi.

Shkencëtarët zbuluan se enzimat dhe përbërësit aktive të verës së kuqe në të vërtetë mbronin neuronet nga vdekja duke parandaluar zhvillimin dhe përkeqësimin e sëmundjeve si Alzheimer.

E nëse nuk konsumoni alkoolin në markete të Tiranës mund të gjeni edhe verë të kuqe pa alkool. /b.l/noa.al/