Transmetuar më 15-11-2018, 15:53

Për të pasur një bark të sheshtë, ju nuk duhet vetëm të ushtroheni në palestër dhe të lëvizni më shumë, hani ngadalë dhe shmangni stresin, por gjithashtu i kushtoni vëmendje asaj që sillni në tavolinë.

Disa ushqime, për shembull ato të pasura me kripë dhe disa pije, të tilla si ato të gazuara ose të sheqerit, favorizojnë frymëmarrjen e barkut.  Pra, këtu gjeni çfarë duhet të konsumoni për një bark të sheshtë!

Boronica

Ato janë një minierë e vërtetë e antioksidantëve, duke përfshirë vitaminën C dhe flavonoidet, të cilat nxisin eliminimin e mbeturinave dhe toksinave të tepërta, përgjegjëse për enjtjen. Ato janë të pasura me magnez, një mineral i çmuar për të luftuar ndjenjën e rëndesës.

Sallata jeshile

Siguron aq shumë ujë dhe fibra që rregullojnë tranzitin e zorrëve dhe nxisin diuresinë, duke lehtësuar eliminimin e tepricës së substancave të mbeturinave, përgjegjëse për enjtjen. Kjo sallatë pastaj furnizon me minerale të çmuara të tilla si kalium dhe magnez, të cilat për shkak të veprimit të tyre drenazhues parandalojnë akumulimin e lëngjeve të tepërta.

Molla

Ky fryt ka një veprim të mirë diuretik: përmban ujë, antioksidantë dhe vitaminë C, të cilat e kontrastojnë enjtjen. Ajo gjithashtu ka një kapacitet të shkëlqyer të ngopjes: ajo është e pasur me fibra, e cila nxit një ndjenjë të ngopjes dhe kundërshton sulmet e urisë.