Transmetuar më 19-10-2018, 17:30

Banania ka shumë vlera ushqyese që e bëjnë atë një ushqim ideal, sidomos kur merreni me sport. Ajo na siguron energji të mjaftueshme dhe, në sajë të përmbajtjes së saj të kaliumit, është një ndihmë efektive në luftimin e ngërçeve të muskujve.

Banania njihet për përmbajtjen e saj të kaliumit: një frut i mesëm përmban pothuajse 400 miligramë. Nëse kjo nga njëra anë e bën aleatin kryesor të sportistëve dhe atyre që në përgjithësi djersiten shumë dhe duhet të riintegrojnë elementët gjurmë të humbur në këtë mënyrë, nga ana tjetër, kërkon njëfarë kujdesje për ata që kanë probleme me dështimin e veshkave. Kaliumi gjithashtu favorizon funksionimin e mirë të sistemit kardiovaskular dhe ka vlera hipotensive: për këtë arsye, ata që vuajnë nga hipertensioni i butë mund të përfitojnë nga konsumimi i frutave të verdha.

Bukuria: Në sajë të vlerave të saj, bananja mund të jetë gjithashtu një trajtim i vërtetë bukurie. Aplikuar në feta ose si bazë për një maskë të bërë vetë, së bashku me një lugë çaji mjaltë, lufton dehidratimin dhe rrudhat e para të lëkurës së fytyrës. Së bashku me disa pika limoni, megjithatë, ka vetitë ndriçuese dhe astringuese në lëkurën me vaj. Për të luftuar aknet dhe puçrrat, megjithatë, lëkura e saj është e çmuar.

Duke fërkuar lëkurën me lëvozhgën e bananes, puçrrat thahen më shpejt. Lëkura mund të aplikohet edhe në fytyrë dhe të mbahet për 15 minuta. Një copë lëvozhgë, gjithmonë me pjesën e bardhë që mbështetet në lëkurë, ndihmon plagët të thahen dhe të zhduken më shpejt. Së fundi, nëse fërkojmë brendësinë e lëkurës në dhëmbë, do të marrim një efekt natyral zbardhues.b.l/noa.al/