Transmetuar më 16-05-2018, 15:47

Tiranë, NOA.al- Moti për ditën e nesërme pritet të jetë pjesërisht me vranësira në zonat Veriore të vendit, ndërsa në Jug situata do jetë më e qetë gjatë paradites.

Në orët e pasdites është parashikuar që në Juglindje të vendit të ketë shirta të rrëmbyeshëm. Sipas MeteoAlb, kthjellime dhe vranësira kalimtare dominojnë gjatë gjithë ditës pjesën më të madhe të vendit, por në Jug do të ketë vranësira të shpeshta, kryesisht gjatë pasdites duke rrezikuar zonat të izoluara të Juglindjes nga shira të izoluar.

Temperaturat e ajrit mbeten thuajse konstante gjatë mëngjesit, por mesdita sjell rritje të lehtë të vlerave termike në gjithë territorin.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Jugperëndimor, ndërsa në det dallgëzimi ngjitet në 2 ballë.

Ndërkohë, edhe Juglindja dhe Veriperëndimi i Europës mbeten me vranësira e rrebeshe të shpeshta shiu.

Po ashtu, shira afatshkurtër pritet të bien në zona të izoluara të Europës Qendrore. Por kryesisht kthjellime vijojnë ndikimin në Veri-Verilindje të Europës si dhe në Jugperëndim të saj. /k.k/noa.al/