Transmetuar më 30-04-2018, 09:50

Nëse dëshironi që të keni gjithnjë një organizëm të shëndetshëm, duhet të konsumoni lëngje frutash të freskëta. Lëngjet e shtrydhura kanë shumë pak fibër, ndërsa lëngu i plotë me copëzat e grira të frutave dhe perimeve, ose siç njihet ndryshe ‘smoothie’, ka më shumë. 

Një kombinim frutash dhe perimesh plot me vitamina dhe fibra. Fibrat ndihmojnë tretjen, balancojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe të bëjnë të ndihesh i ngopur. Këto lëngje mund të jenë të mira për t’u pirë një herë në javë kur ke nevojë për një dozë perimesh ose frutash në një gotë dhe jo në pjatë.

Më poshtë do të njiheni edhe me disa kombinime interesante. Ja se çfarë funksioni kryejnë në organizëm:

1. Mollët, kastravecët dhe selinotë parandalojnë kancerin, ulin kolesterolin dhe heqin dhembjen e kokës, si dhe eliminojnë ndjesinë e përzierjes.

2. Portokajtë, xhenxhefili dhe kastraveci përmirësojnë lëkurën dhe reduktojnë nxehtësinë e trupit.

3. Përzierja e xhenxhefilit, karotave dhe mollëve është efikase për një organizëm të shëndetshëm.

4. Mollët, kastraveci, kivit përmirësojnë lëkurën.

5. Bananet, ananasi dhe qumështi parandalojnë kapsllëkun.

6. Karotat, mollët, dardhat dhe mangot neutralizojnë toksicitetin, ulin presionin e gjakut dhe luftojnë oksidizimin.

7. Domatet, karotat e mollët përmirësojnë lëkurën dhe rregullojnë frymëmarrjen.

8. Lëngu që del nga përzierja e dardhës dhe bananes rregullon përmbajtjen e sheqerit.

9. Papaja, ananasi dhe qumështi, të pasura në vitaminë C, E, hekur, përmirësojnë lëkurën dhe metabolizmin.

10. Nektarinat, bostani dhe qumështi, të pasura me vitaminë C e B2, rrisin imunitetin e trupit./b.l/noa.al/